Manşet Tokattan

Kenevir ekimine Kanada ve İngilizlerden özel ilgi…

Kanada ve İngiliz uyruklu yatırımcılardan oluşan uluslararası yatırımcı heyeti Vali Dr. Ozan Balcı’yı makamında ziyaret etti.

Tokat’ta gerçekleştirilecek kenevir üretimi ve işlenmesine yönelik yatırım için Tokat‘ta temaslar da bulunmak üzere gelen yatırımcı heyeti, çalışmaları ile ilgili Vali Dr. Ozan Balcı’ya bilgi verdi. 

Tokat ziyaretleri kapsamında Tokat Tarım İl Müdürlüğü, Orta Karadeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi akademik ve uzman personeli ile Kanadalı heyette bulunan bio teknoloji ve ziraat mühendisleri ile işletme mühendislerinden oluşan grubun katılımı ile düzenlenen toplantılarda karşılıklı bilgi alışverişinde bulunularak yatırım kararı verildiğini belirten yabancı yatırımcılar, Tokat ilinim kenevir üretimi için en uygun il olduğu ve kenevir işlenme tesisinin Tokat’ta kurulmasına karar verdiklerini ifade ettiler.

Öncelikle olarak tohum üretimi, fide yetiştiriciliği ve organik kenevir ekimi yapılmasına ve eş zamanlı olarak kenevir işleme tesisinin kurulmasına karar verildiği, gerçekleştirilecek yatırımlarla 10.000.000 m2(onmilyon ) alanda kenevir ekimi yapılması ve çıkan ürünün Tokat’ta işlenmesinin hedeflendiği kaydedildi.

 Yatırımlarla tarımsal istihdamın sağlanması ve kurulacak fabrikada tamamı nitelikli personel olmak üzere 50 kişilik istihdam hedeflendiği belirtildi.

Related posts

Klimalarınızı ayarlayın, serinlemeye çalışırken zatürre olmayın

Tokattan Haber

Milli Eğitim Müsteşarından Vali Toraman’a ziyaret

Tokattan Haber

Özdilek Özcan’dan Kapankaya’yı ziyaret

Tokattan Haber

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir