Editör'ün Seçtikleri Köşe Yazıları Manşet Tokattan

EYÜP EROĞLU ve BELEDİYELERİN BASIN YAYIN, HALKLA İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ

Önce muhtemel okurlarımız için bir not düşelim.

Bu yazı herhangi bir kişiyi üzmek amacıyla kaleme alınmamıştır.

Bu yazı, zaman zaman verdiğim kurumsal hizmet danışmanlığı süreçlerinde bire bir karşılaştığım olaylardan ve edindiğim veriye dayalı sonuçların ışığı altında yazılmıştır.

Yazı, birilerini üzmek ya da eleştirmek için değil, var olan ve süre gelen yanlışlıkların düzeltilmesine yardımcı olmak amacıyla kaleme alınmıştır.

Yazı ile kendisi arasında bağ kuranların, bu yazıyı bir tür hediye olarak algılamalarını dilerim.

***

26 Mayıs 2019 tarihinde yazdığım “Tokat belediyelerin borç sarmalına yakalanmalarının nedenleri” başlıklı yazımda, belediyelerin basın yayın müdürlüklerinin durumlarını yakında inceleyeceğimi belirtmiştim.

Belediye Başkanımız Sayın Eyüp Eroğlu’nun 30 Mayıs 2019 tarihinde yaptığı basın toplantısında söylediklerini dinlediğimde bu konuyu yazmamım artık şart olduğuna karar verdim.

Çünkü Sayın Eroğlu basın açıklamasında, belediye olarak 2019 yılında hiçbir şeye zam yapmadıklarını ifade ederek, “Biz Tokat Belediyesi olarak 2019 yılında hiçbir şeye zam yapmadık. Bakın suya zam yapmadık. Ama özellikle seçim sürecinde gezdiğimiz yerlerde vatandaşımızın bu konularda bilgi sahibi olmadığını gördük. O da herhalde bizim eksikliğimiz” diyordu.

Düşünün! Tokat’ın en büyük belediyesinin başkanı, yaptıkları hizmeti, vatandaşa anlatamadıklarından şikâyetçi ve büyük bir olgunluk göstererek “O da herhalde bizim eksiliğimiz” diyor.

Bundan 2 yıl önce de, Meydan Projesi ve Kanal Tokat Projesi’nin Tokatlılara yeterince anlatılamadığı, bu projelerin Tokat’a bir meydan kazandırmak ya da Yeşilırmak’ta kayık yüzdürmekten çok daha öte ve hayati yararları olduğunun vatandaşa anlatılamadığını ve bu yararların vatandaş tarafından bilinmediğini ve bu anlamda Eyüp Eroğlu’na haksızlık yapıldığını yazmıştım.

Hala değişen bir şey yok demek ki…

Üstelik bu sadece Tokat Belediyesi’nin dertlendiği bir husus değil; benim bildiğim, Turhal ve Erbaa belediyeleri de aynı dertten sıkıntılı.

Evet, Sayın Başkanımız açıklamasında çok önemli bir konuya işaret etmiş.

Ben bunu daha da açayım.

Tokat Belediyesi de dâhil, Tokat’taki belediyelerin basın yayın ve halka ilişkiler müdürlükleri ne yazık ki, gerek belediye içi, gerekse belediye dışı ( belediye-vatandaş-paydaş) kurumsal iletişimi sağlıklı ve sonuç odaklı gerçekleştirme kabiliyetine sahip değildir.

Ama ne yazık ki, bu müdürlüklerde görevli olup da, bu işi gerektiği kadar bilmediklerini ve kendilerini yetiştirmek için gerekli her türlü eğitime ve desteğe hazır ve istekli olduklarını içtenlikle açıklayan çalışanlar (müdür ve çalışan düzeyinde) olduğu gibi, bu konuda yeterli bilgiye, birikime ve donanıma sahip olmadıkları halde “mangalda kül bırakmayan” ve her daim bir “mazeret / mazeretler ” göstererek başarısızlıklarını kapatmaya çalışan görevliler de var.

Belediye başkanının her gezisini, denetlemesini, ziyaretini, açılışlara, çeşitli toplantılara katılmasını haber yapmayı, belediye başkanını af buyurun “yalakalık” derecesinde övmeyi ve siyaset yapmayı, kurumsal iletişim zanneden idareciler olduğu sürece, belediye başkanları vatandaş ve paydaş iletişimini, hatta kurum çalışanları ile olan iletişimini dahi sağlıklı yürütmesi olanaklı değildir.

Düşünsenize, Tokat Belediyesi gibi, olağanüstü olanaklara sahip bir basın yayın ve halka ilişkiler müdürlüğü olmasına rağmen, Başkan Sayın Eyüp Eroğlu çalışmalarını vatandaşa anlatamadığından dertleniyor.

Peki, bir belediye sahip olduğu tüm olağanüstü imkânlara karşın, gerçekleştirdiği faaliyetleri vatandaşa anlatmakta neden zorlanır?

Birinci ve önemli sebebi, basın yayın ve halka ilişkilerin sevk ve idaresinden sorumlu olanların kendi öz işine odaklanmak ve bu anlamda kendilerini alabilecekleri eğitimlerle geliştirmek yerine, siyaset yapmaya kalkışmaları, bu nedenle de, güvenilirliklerini yitirmeleri ve farkında olmadan tepkisel davranışlara çanak tutarak, vatandaşla iletişimi koparmalarıdır.

Oysa bir belediyede, bir tek kişinin siyaset yapmaya hakkı vardır. O da belediye başkanıdır.

Basın yayın ve halkla ilişkilerin sevk ve idaresinden sorumlu olanların, önce bunu kavraması ve vatandaşlara bunu anladığına yönelik örnekler sunması gerekmektedir.

Ne yazık ki, basın yayın ve halka ilişkilerin sevk ve idaresinden sorumlu olanların yani müdürlerin, bunun tersi yönündeki davranışları, vatandaşla iletişimi koparmakta, bunun verdiği zarar, belediye başkanının hanesine yazılmaktadır.

Bu öylesine hassas bir konudur ki, basın yayın ve halkla ilişkiler müdürlerinin sosyal medyadaki kişisel paylaşımları bile, belediye-vatandaş iletişiminin sağlıksız ya da sağlıklı yürümesini belirleyen önemli bir etkendir.

Elbette yapılması gereken çok önemli ve başkaca işler bulunmaktadır.

Ancak bir rapor şeklinde sunulabilecek çalışmaları bir makaleye sığdırabilmek olanaklı değil.

Şimdilik şu kadarını söyleyelim ki, belediye faaliyetlerinin vatandaşa anlatımı, 5 yıldan 5 yıla seçim zamanlarında yapılacak bir çalışma değildir. Her yıl 12 aya yayarak, bir plan, takvim dâhilinde ve disiplin içinde yapılacak çalışmalardır.

Eğer belediye başkanları gerçekten yaptıklarını ve kendilerini vatandaşa anlatmak istiyorlarsa önce bakış açılarını buna göre şekillendirmeleri, basın yayın ve halka ilişkiler birimine gerekli önemi vermeli, eğitimli personel ve teçhizatla donatmalı ve en önemlisi basın yayın ve halka ilişkilerden sorumlu olan orta düzey yöneticilerin, siyaset yapmalarına engel olarak, farklı düşünce ve yaşam tercihleri olan insanlara da ulaşmalarını sağlamalıdır.

Akıldan çıkarılmaması gereken en temel husus insanların çevrelerinde olup biteni değil, kafalarında yarattığı yargılarla hareket etmeleridir.

 İşte bu yüzden farkındalık çalışmalarına ağırlık verilmelidir.

Zira farkındalık; yargısız bir şekilde, şimdiki ana (olup biteme) odaklanabilmek amacıyla, vatandaşın dikkatini toplayabilmektir.

Ve sırf “ başkanımız şuraya gitti”, “şu toplantıya ya da iftara katıldı”, “başkanımız şunu yaptı” demekle olmaz.

Related posts

Başkan Eroğlu’nun Ramazan Bayramı mesajı

Tokattan Haber

2.Avcı Buluşması ve Ödüllü Ateş Yarışmaları

Tokattan Haber

15 Temmuz Şehitler Anıtı’nın açılışı

Tokattan Haber

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir