Manşet Yurt

Yeni Şafak Yazarı Kılıçarslan: ‘Başımıza Geleni Konuşmanın Bile Risk Almak Anlamına Geldiği Tuhaf Bir Yere Geldik’

Yeni Şafak gazetesi yazarı İsmail Kılıçarslan, bugün kaleme aldığı ‘Muhafazakâr orta sınıf nasıl delirdi?’ başlıklı yazısında, son yıllarda İslami orta sınıfta yaşanan değişimleri eleştirerek, ‘Yola çıkarken buraya geleceğimize hiçbirimiz ihtimal vermemiştik’ yorumunda bulundu ve ‘Başımıza geleni konuşmanın bile risk almak anlamına geldiği tuhaf bir yere geldik’ dedi.

“Öncelikle bir adet muhafazakâr iktidar gerekti…”

Kılıçarslan, muhafazakârların tüketim kültürüne dönük yaptığı eleştiriler içeren bugünkü köşe yazısında, şu ifadeleri kullandı:

”Öncelikle bir adet muhafazakâr iktidar gerekti. O iktidarın açtığı alanda “yeni bir yaşam kültürü inşa etmek mümkün” cümlesinin dolaşıma girmesi gerekti. Bu cümlenin çeşitli görünür görünmez etkileri oldu. Bu etkiler zamanla büyük bir toplumsallık üretti ve muhafazakâr orta sınıfla seküler orta sınıf el ele vererek tertemiz delirdiler.”

“Nargile kafelerden babyshower partilerine, instagram tesettürcülerinden çay romantizmine…”

Parası çoğalan muhafazakar orta sınıfın, ‘Şimdi ne yapıyoruz?’ sorusuna tüketim kültürünün şahane bir şekilde cevap verdiğini belirten Yeni Şafak yazarı, şu cümleleri kullandı:

”Nargile kafelerden babyshower partilerine, instagram tesettürcülerinden çay romantizmine kadar bir dünya “garabet” tam bu boşluktan sızdı hayatımıza. Tıpkıbasım hatlarla, ederinden fazla ödenen tespihlerle, değersiz ebrularla devam etti yoluna.

“Dolandı, kıvrıldı” falan derken Kâbe’nin önünde evlilik teklifleriyle, hayatı “romantik ve dini” bir şeymiş gibi kurgulayan “pempe dindarlar”la, “abdest suyunu şalımla kurulamak istiyorum” cümleleriyle, duvarlarında hat levhaları asılı çikolata kafelerle, moda haftalarıyla, romantik Bosna turlarıyla, ultra romantik Kudüs gezileriyle devam etti o yol.”

“Burası cephe, mevzi, kavga yeri ile başlayan cümleler ‘Sen şimdi eleştiriyorsun ama bu eleştirin kime yarıyor bir düşün?’e döndü”

Güzide medyamız da, delirmede elinden geleni yaptı diyen Kılıçarslan, şöyle devam etti:

”Bir pay da medyaya elbet… “Burası cephe, mevzi, kavga yeri” diyerek başlayan cümleler giderek “böyle inceliklere burada yer yok” durağına uğrayıp şöyle finalledi kendini: “Sen şimdi eleştiriyorsun ama bu eleştirin kime yarıyor bir düşün?”

Çarpılmış, hatta çarpıtılmış bir zihinsel düzleme geldik oturduk. Asıl meselenin ne olduğundan habersiz, herhangi birini her an “hain” ilan etmeye hazır, hakikatin tek sahibinin kendisi olduğunu düşünen milyonlar.”

“Başımıza geleni konuşmanın bile “risk almak” anlamına geldiği tuhaf bir yere geldik.”

Başımıza geleni konuşmanın bile risk alma anlamına geldiği, tuhaf bir yere gelindiğini ifade eden Kılıçarslan, ‘Şundan eminim: Yola çıkarken buraya geleceğimize hiçbirimiz ihtimal vermemiştik.’ cümlesiyle yazısını sonlandırdı. Kılıçarslan’ın bu yazısı, sosyal medyada günün en çok konuşulan köşe yazılarından birisi oldu.

Kılıçarslan’ın eleştirisi için, sosyal medyada birçok yorum geldi…

Related posts

Yozgat’ın Yerlilerinin Galyalılar Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Tokattan Haber

Niksar’da TOKİ konutları yükselmeye devam ediyor

Tokattan Haber

Erdoğan’ın tek ve gerçek rakibi

Tokattan Haber

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir