İlçeler Manşet Tokattan Turhal

Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler;

Şehirlerin vizyonu, o şehri yöneten insanların vizyonu kadardır. Ufkunuz ne kadar açıksa o şehrin ufku da o kadar geniştir.

Kanal60 Televizyonu’nda canlı yayınlanmakta olan Siyaset Toplum ve Kentsel Gelişim Programının bu haftaki konuğu Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler’di.

Belediye Başkanı Yılmaz Bekler, “demode, eğreti projeleri hayata geçirmedik, akılcı projeleri hayata geçirdik” sözlerinin hatırlatması üzerine, şehirlerin vizyonunun o şehri yöneten insanların vizyonu kadar olduğunu belirterek, “Ufkunuz ne kadar açıksa o şehrin ufku da o kadar geniştir. Bakış açınızı geniş tutabilirseniz, şehrinizle ilgili büyük düşünebilirseniz, şehrinizin de önünü açmış olursunuz. Biz 2014 yılında belediye başkanı olduğumuzda, şehrimizin sorunlarını biliyor idik. Akılcı projelerden kast ettiğimiz husus ise özellikle çözülmesi gereken sorunların akılcı bir yaklaşım ve vizyon projelerle çözülmesi idi. Mesela şehrimizde sosyal hayat canlı değildi. Bunu biz şehirde yaşayan insanlar fark edemiyorduk. Ama dışardan tayin olup Turhal’a gelen insanlar bu eksikliği bize söylüyordu. Ya da akşam sekiz, dokuz gibi caddelerde yürüdüğünüz zaman insanların az olduğunu görüyordunuz. İnsanlar evlerinden neden çıkmıyor diye düşünüyordunuz. Mesela biz buna şehirleri aydınlatarak, Mobese kameraları çoğaltarak, parklara bahçelere resmi kıyafetli güvenlikçiler koyarak,  özellikle insanların aileleriyle gidebileceği sosyal tesisler inşa ederek bu sorunu çözmüş olduk. Bizim akılcı projelerle kast etmiş olduğumuz şey bu” dedi.

Başkan Bekler insanların evlerinden çıkıp, sosyal hayatın içine katılmaları için bir sebebin olması gerektiğine vurgu yaparak, sözlerini şöyle sürdürdü.

“Gidebilecekleri temiz ve lüks lokantaların olması gerekiyor. Şehrin aydınlık ve güvenli olması gerekiyor. Ve yürümüş olduğu caddelerin, oturmuş olduğu parkların da bir cazibesinin, albenisinin olması gerekiyor. İşte biz bunu çözdük. “

Şimdi pazarcı da daha rahat ediyor, alışveriş yapmaya gelen insanlar da

Belediye Başkanı Yılmaz Bekler, Turhal’da Çarşamba günleri, karın, yağmurun ve güneşin altında büyük bir pazar yeri kurulduğunu, bütün şehrin ve köylerin pazara aktığını ifade ederek, “Turhal’ımızın nüfusu 63 bin küsur ama Çarşamba günleri bizin nüfusumuz köylerden gelen vatandaşlarımızla birlikte 70 bine çıkıyor. Ekonomik olarak da bizim hayat kaynağımız. Ama insanlarımızı bu alışverişlerini karın, yağmurun, güneşin altında yapıyorlardı. Biz Türkiye’nin en büyük ve akıllı pazarını inşa ederek, Çarşamba günü kurulan pazarın ruhuna uygun bir Pazar yeri yaptık. Şimdi pazarcı da daha rahat ediyor, alışveriş yapmaya gelen insanlar da yağmur da olsa, kar da olsa, güneş de olsa, kapalı mekânda alışveriş yapabildikleri için oraya geliyorlar. Hem alışveriş çoğaldı. Hem şehir ekonomisine de katkısı çoğalmış oldu.

Asbestli borulardan Turhal’ı ve Turhallıyı kurtardık

Çoğu başkanın korktuğu için girmediği alt yapıya girme riskini de göze aldık.

Başkan Yılmaz Bekler asbestli su boruları konusuna da değinerek, 1984 ve 1989 yılları arasında belediye başkanlığı yapan, o zamanki Anavatan Partisi’nin belediye başkanı döneminde şehrin alt yapısına yoğun bir yatırım yapıldığını söyledi.

Başkan Yılmaz Bekler, o zamanın en iyi borularının asbestli borular olarak bilindiğine işaret ederek, “Biz tüm ana arterlerde hatta mahallelerin de bir kısmında bu asbestli borulardan gelen suyu içiyorduk. Biz dedik ki şehri bundan kurtaralım. Çünkü asbestli boruların kanserojen madde içerdiği zamanla anlaşıldı. Ve biz tamamını modern borularla değiştirdik. Şu an suyumuz daha sağlıklı daha hijyenik… Bizi bunu yaparken birçok belediye başkanının korkmuş olduğu alt yapıya girme riskini de göze aldık. Çünkü belediye başkanları alt yapıya girmek istemezler. Çünkü alt yapı çalışmaları hem çok para ister. Hem kazı yaparsınız, yolu trafiğe kapatırsınız, vatandaş burumdan şikâyetçi olur. Kazmış olduğunuz yerin yeniden asfaltını kaldırımını yapmak zorundasınız. Ama biz bütün bu riskleri göze aldık ve şehrimizde 50 kilometreye yakın içme suyu borularını yeniledik. Aynı zamanda 30 kilometreye yakın da yağmur suyu hatları döşedik. Bugün Turhal’ımızda kazı yapıp alt yapıyı yenilediğimiz tüm caddelerimizin üst yapısını da yenilemiş olduk. Ben özellikle vizyon projeler ve akılcı projelerden de bunları kast ediyorum.

Tabii alt yapı büyük de para yiyor. Bu yüzden de bütçemizi büyütmemiz ve genişletmemiz gerekiyor.

Anketlerde yüzde 60’ların üstüne çıkan bir memnuniyet alıyoruz.

Yapılan çalışmaların halk tarafından ne denli beğenildiğini anlayabilmek için 2016, 2017,2018 sonunda anketler yaptırdığına vurgu yapan Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler, 2014 de % 42 ile belediye seçimlerini kazandıklarının belirterek, yaptırmış oldukları anketlerde en düşük oranın yüzde 49 çıktığının altını çizdi.

Başkan Bekler, “Bu ‘yarın seçim olsa, mevcut belediye başkanı da Ak Parti’den aday olsa oy verir misiniz?’  sorunun cevabıdır” diyen Başkan Bekler, ama ‘mevcut belediye başkanından memnun musunuz?’ sorusunun cevabında ise % 60 ların üstüne çıkan bir memnuniyet alıyoruz. Hatta bizzat genel merkezimizin yaptırmış olduğu bir ankette bir önceki seçimlerde CHP’ye oy vermiş seçmenlerin yüzde 45 inin Yılmaz Bekler aday olursa oy vereceklerini, MHP’ye oy vermiş seçmenin de yüzde 15 inin ‘yılmaz Bekler aday olursa’ oy vereceklerini belirtmişlerdir” dedi.

Elbette bu memnuniyet verici bir şey… Bunu insanların gözlerinden, size olan tavırlarından anlayabiliyorsunuz. Ben öğretmenim ve öğretmenlerin sezgisi güçlüdür. Öğretmenler sınıfta ders anlatırken öğrencilerinin gözlerinden dersi anlayıp anlamadıklarını anlarlar. Eğer iyi öğretmenlerse ‘anladınız mı çocuklar’ diye de sormazlar. O ihtiyaç duyarsa dersi tekrar anlatır” diyen Belediye Başkanı Yılmaz Bekler sözlerini şöyle sürdürdü.

Biz siyasette yüzde 100 memnuniyet sağlanamayacağını yaşayarak gördük

“Esnaf ziyaretlerimizde ya da vatandaşlarla bir araya geldiğimizde, bu vatandaşlarımızın gözlerinden yapmış olduğumuz faaliyetlerin vatandaşlar tarafından takdir edildiğini ve memnun kaldıklarını rahatlıkla gözlerinden okuyabiliyoruz. Ana her şehirde 250-300 kişilik politik bir topluluk vardır. Bunlar hep partilerin yönetim kurullarında bulunmak isterler, her bulundukları ortamda siyaset konuşmak isterler ve özellikle muhalif tavırlarını öne çıkarmak için kaymakamı eleştirirler, belediye başkanını eleştirirler, iktidardaki partiyi eleştirirler ve yöneten belediye başkanını iktidarda kim varsa onu eleştirirler. Biz siyasette yüzde 100 memnuniyet sağlanamayacağını yaşayarak gördük. Ama şunu da gördük. Bizim siyasi muhaliflerimizin dahi ‘oy vermem ama Yılmaz Bekler çalıştı” dediklerine de şahit olduk. ‘Ben oy vermeyeceğim, Ak Partili değilim ama Yılmaz Bekler çalıştı arkadaş. Hakkını teslim edelim’ dediklerine de şahit olduk. Ama bir de şehirlerde yaşayan sessiz bir çoğunluk var. Politikayla yakından ilgilenmeyen hatta buna zaman da ayıramayan memur ve işçiden oluşan bir sınıf var ki, işte bunlar asıl belediye başkanları değerlendirme yaparken ciddiye alması gereken kitlelerdir. Hem de bu insanların kanaati objektiftir.”

Ak Parti’nin belediyecilik anlayışını uyguladık; ayrım yapmadık, ötekileştirmedik, hizmeti eşit dağıttık

Belediye Başkanı Yılmaz Bekler, 2009 yılında da belediye başkan adayı olduğunu ve 2014 yılında belediye başkanı seçildiğini söyleyerek, “Belediye başkanı olduktan sonra da 5 seçim gerçekleştirdik. 3 tane milletvekili seçimi, 7 Haziran, 1 Kasım ve 24 Haziran seçimleri, bir tane referandum ve cumhurbaşkanlığı seçimi oldu. Biz siyasi arenadayız ve sürekli sahadayız. Hayatım boyunca asla biz veya Ak Partiye oy vermeyeceğini düşündüğümüz seçmenlerin ‘Sen bizim gönlümüzü kazandın. Bizi ötekileştirmedin, bizim mahallelerimize hizmet getirdin. O gün geldiğinde sana oy vereceğiz’ diyen vatandaşlarımızı gördüm. Özellikle ayrım yapmadan hizmeti eşit dağıttığımızı düşünüyorum. Geçmiş yıllarda isim vermemize gerek yok, özellikle oy alınan mahallelere hizmet gitmiş ama oy alınmayan mahalleler ihmal edilmiş. Ya da etnik milliyetçilik yapılmış, ‘o mahallede Kürtler yaşıyor, Çerkezler yaşıyor’ ya da az da olsa mezhepçilik yapılmış “Aleviler veya Sünniler yaşıyor, oradan bize oy çıkmaz’ düşünceleriyle ihmal edilen mahalleler var” dedi.

Sünnilerin oturmuş olduğu mahallelere hangi hizmeti götürmüşsek, Alevilerin oturduğu mahallelere de aynı hizmeti götürdük.

Bu bağnaz düşüncelerle o zamanlarda ötekileştirilmiş vatandaşların bulunduğunu kaydeden Belediye Başkanı Yılmaz Bekler sözlerini şöyle sürdürdü.

“Biz Turhal’da Ak Parti’nin belediyecilik anlayışını uyguladık. O da nedir? Sayın Cumhurbaşkanımız İstanbul’da hizmeti nasıl eşit dağıtmışsa, en ücra köşelerdeki varoşlara da, Beyoğlu, Şişliye de hizmet götürdüyse biz de bunu uyguladık. Hem merkezde yaşayan, hem kenar mahallelerde yaşayan insanlarımıza eşit hizmet götürdük. Merkeze hangi otobüs durağını koymuşsak, kenar mahallelere de aynı otobüs durağını koyduk. Ramazan aylarında oruç tutan insanlara hangi hizmeti götürmüşsek, Muharrem ayında oruç tutan insanlara da aynı hizmeti götürdük. Ya da Sünnilerin oturmuş olduğu mahallelere hangi hizmeti götürmüşsek, hangi asfalt ya da kaldırım taşını döşemişsek, Alevilerin oturduğu mahallelere de aynı hizmeti götürdük. Bu partimizin herkese eşit hizmet götürme anlayışıdır. Biz de bunu Turhal’da uyguladık. Bunu sonucunda da bize oy vermeyen seçmenlerin dahi memnuniyetini görüyoruz. Ya da Ak Partili olmayan seçmenlerin dahi ‘Yılmaz Bekler Aday olursa oy vereceğim’ ya da ‘Ben Ak Partili değilim ama Yılmaz Bekler’ciyim. İnşallah sizi destekleyeceğim’ dediklerine şahit oluyorum. Anketler de zaten bunu gösteriyor. Bakalım.”

Tüm anketler, Turhallıların bizim belediye başkanı olmamızı istediğini gösteriyor.

Belediye Başkanı Yılmaz Bekler, öncelikle vatandaşların beklentilerini ekranlardan vatandaşlarla paylaşmak istediğini belirterek, “Hangi esnafın yanına gidersek, toplumun içine girersek ya da kiminle konuşursak ‘ Başkanım siz bu dönem çok iyi çalıştınız, sizi yeni dönemde de belediye başkanı olarak görmek istiyoruz’ diyorlar. Veyahut ta ‘sizin hakkınız, bir dönem daha yapmanız lazım’ diyorlar. Ya da ‘Yeşilırmak sahil yolu gibi, kentsel dönüşüm projeleri gibi yarısı tamamlanan projelerin tamamının bitirilmesi için size imkân verseler de onları da tamamlasınız’ diyen vatandaşlarımız var. Elbette ki genel merkezimizin değerlendirme kıstasları var. Bunların başında da anketler geliyor. Bir anket belediye başkanının hem çalışıp çalışmadığını, başarılı olup olmadığını, halka inip inmediğini, insanı ilişkilerinin güçlü ya da zayıf olduğunu hepsini ölçebiliyor. Ben hem kendi yaptırmış olduğum anketlerde, hem de genel merkezin yaptırmış olduğu anketlerde durumumuzun iyi olduğunu görüyorum. Bu az önce ifade ettiğim gibi vatandaşlarımızın gözlerinden de okuyabiliyorum. Bu konuda bir sıkıntımızın olmadığını düşünüyorum” dedi.

Söz verdiğimiz tüm vaatlerimizi yerine getirdik

Ak Parti Genel merkezinin gönül belediyeciliğine çok önem veriyor,  vatandaşa dokunmak onların gönüllerinde taht kurmanın önemli olduğu ifade eden Başkan Bekler sözlerini şöyle sürdürdü.

“Ben buna da çok dikkat ediyorum. Belediye başkanları haftada bir gün halk günü yapar ben her gün yapıyorum. Ayrıca biz ‘Hep bir hallı Turhallı. Çaylar sizden yoğurtmaçlar bizden’ adlı mahalle toplantıları yapıyoruz. Bu mahalle toplantılarında masalar kuruluyor. Vatandaşlar davet ediliyor. Tüm başkan yardımcılarımız, müdürlerimizle mahalleye gidiyoruz. Mikrofon elden ele tüm vatandaşlarımızda dolaşıyor. Onların şikâyetlerini ve takdirlerini alıyoruz. Taleplerini dinliyoruz. Ondan sonraki günde belediyemizde masaya yatırıyoruz ve bir takvime bağlayarak çözüme kavuşturuyoruz. Ben buna gönül belediyeciliği diyorum. Ya da yeni bir tabir var ‘Hızır Belediyeciliği’ hızlı ve çözüm üretmesi adına… Her mahallede bir toplantı yapmadık. Bu toplantıları sık sık, her mahallede birkaç toplantı olarak yaptık. Hem hizmetin başlaması aşamasında hem de hizmetin tamamlanmasından sonra bir eksiğimiz varsa görmek adına yaptık. Diğer taraftan Ak Parti Genel Merkezimin dikkat ettiği diğer bir husus da belediye başkanlarının vizyonuyla ilgili. Ben bu konuda da bir sıkıntımızın olmadığını düşünüyorum. Vaatlerimizi de şu ana kadar gerçekleştirmiş durumdayız. Basın Yayın Ve Halkla İlişkiler Müdürlüğümüz üç gündür bir çalışma yapıyorlar. Bu çalışmada 2014 yılında seçim beyannamemizde neleri yapmışız, neler kalmış. Bugün bana sundular 111 tane değişik proje gerçekleştirmişiz. Genel merkezimizin dikkat etmiş olduğu diğer bir husus ise rüşvet yolsuzluk gibi şaibelere belediye başkanlarının karışıp karışmadığı. Sayın Cumhurbaşkanımızın üstünde durduğu en önemli hususlardan birisi de bu. Biz rabbimize hamd olsun dürüst geldik, dürüst gideceğiz. Temiz geldik, temiz gideceğiz. Fakir geldik, fakir gideceğiz. Şehrimizin ve insanlarımızın zenginleşmesi bizim için yeterlidir.”

Kentsel dönüşüm Turhal’ın geleceği

“Biz kentsel dönüşüm çalışmalarına başladığımızda kimsenin aklı buna ermiyordu. Bu işe dudak büken insanlar bugün hakkımızı teslim ediyor ve bu işin olacağına inanıyorlar” diyen Belediye Başkanı Yılmaz Bekler kentsel dönüşümle ilgili olarak şu değerlendirmede bulundu.

Kentsel dönüşüm denilince hep büyük şehirlerde yapılan kentsel dönüşüm çalışmaları gibi ya da büyük illerin yapabileceği bir çalışma gibi algılandığını belirten Başkan Yılmaz Bekler, “ Doğrudur hem teknik bir bilgi hem de büyük paralar gerektiriyor. Bizim gibi 63 bin nüfusa sahip bir belediyenin altından kalkabileceği ya da bu yükün altına girebileceği bir proje değil gibi gözüküyor. Ancak biz, Turhal’da eski Turhal diye adlandırdığımız Kova ve Camii Kebir mahallelerini içerisine alan ve Turhal Kalesi’nin etrafını oluşturan bölümde toplamda 750 dönümlük bir alanda bir kentsel dönüşüm faaliyetini başlattık. Burada 1300 tane konut, 209 tane de ticaret hane, eski Turhal içerisindeki tarihi yapılar korunarak yıkılacak ve yeni bir Turhal inşa edilecek. Bu kentsel dönüşümün toplam maliyeti 2017 fiyatlarıyla 400 milyon lirayı bulan bir çalışmadır. Hak sahiplerinin ceplerinden para çıkmaması için Özelleştirme İdaresi’nden 70 dönümlük bir rezerv alan aldık. Yani ilave bir arsa aldık. Bu alanda da konutlar inşa edeceğiz. Konutlarımızı da 5 kattan daha fazla inşa etmeyeceğiz. Çünkü hem Çevre Bakanlığımız hem de Sayın Cumhurbaşkanımız kentsel dönüşüme evet ama dikey yapılaşmaya hayır diye özellikle çok katlı binalara karşı çıkıyorlar ”dedi.

Bakanlık ve Cumhurbaşkanı’nın eski sokak ve mahalle kültürünün, dönüşümü gerçekleştirilen mahallelerde de yeniden kurulması ve yaşatılmasını istediklerini ifade eden Başkan Bekler sözlerine şöyle devam etti.

“Kentsel dönüşüm Turhal’ın geleceği. Neden geleceği? Çünkü inşaat sektörü bütün sektörlerin anasıdır. Taşıyıcı bir sektördür. İnşaat sektörünü canlı tutarsanız şehirde ustalar para kazanacak, müteahhitler para kazanacak, hurdacılar para kazanacak, moloz işi ile uğraşanlar para kazanacak, hırdavatçılar para kazanacak ve şehirde insanlar ev değiştirecek, alacak satacaklar. Para sirkülasyonu olacak. Önümüzdeki 10 yıllık zaman dilimi içerisinde projenin tamamını gerçekleştirmiş olacak Turhal. Cenabı Hak bize yeni bir dönem daha nasip ederse biz önümüzdeki 5 yıllık zaman dilimi içerisinde bu projenin üçte ikisini gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Şu anda kentsel dönüşüm proje ofisimiz açıldı. Vatandaşlarımız sözleşmelerini imzalıyorlar ve çok da büyük bir memnuniyet var. Önümüzdeki süreci bir görelim. Yılmaz Bekler aday gösterilecek mi? Gösterilmezse gelen kişi kentsel dönüşüme ağırlık verecek mi vermeyecek mi tereddüdü yaşayan vatandaşlarımız da beklenti içerisindedir. Biz aday olmasak dahi yeni gelen belediye başkanının bu projeye sahip çıkması gerekiyor. Çünkü bu proje Turhal’ın geleceğidir. Turhal bu dönüşüm projesi ile tarihi dokunun korunduğu yeni ve modern bir yaşam alanına kavuşuyor. Bu proje ile çarşımız zenginleşiyor, canlanıyor. Çünkü bu eski Turhal dediğimiz kentsel dönüşüme giren alan ile çarşımız arasında sadece ırmak var. Bu proje ile ırmağımızın kenarı boşaltılmış oluyor. Yeşilırmak’ın kenarında bir sahil yolu oluşturmuş olacağız. Sahil bandını da koruma altına aldık. Bizden sonra kim gelirse gelsin. Irmağın kenarına çok katlı binalar yaptıramayacak, ranta dönüştüremeyecek. ”

Yerelden kalkınmayı önceledik, şehrinizin dinamiklerini canlı tutarak, harekete geçirdik

2014 yılında iddialı bir söz söylediklerini, göç veren değil göç alan bir Turhal inşa edeceklerini vaat ettiklerini ifade eden Belediye Başkanı Yılmaz Bekler, “Yine iş arayan değil, işçi arayan bir Turhal inşa edeceğiz demiştik. Bizim bu sözümüzü çok iddialı bulmuşlardı. Hatta benim çevremdeki arkadaşlarım bile böyle bir iddiada bulunma demişlerdi. Elbette ki bizim için zor bir çalışmaydı bu. Ama bugün Turhal artık göç alıyor. Bizim şu anda Organize Sanayi Bölgemizdeki işletmeler billboardlarımıza iş ilanları veriyorlar ve işçi arıyorlar. Bundan dolayı Rabbime sonsuz şükürler ediyorum. Turhal 1990 lı yıllardan beri göç veriyor. Göç vermesinin sebebi de iş ve istihdam sıkıntısının olması. Türkiye genelinde hangi kader yaşanıyorsa Turhal’da da ayn kader yaşanıyor. Ama 2016 nın sonunda biz makûs talihimizi yendik. Turhal 2016 nın sonunda nüfusu 1500 kişi arttı. 2017 sonunda ise nüfusumuz 750 kişi arttı. Toplamda 2 yıl içerisinde toplamda 2.250 kişi nüfusumuz arttığına şahit olduk. Bu veriler TUİK verileridir. Belki bu rakam küçümsenebilir ama bizim için önemlidir. Bu büyüklükte yerleşim yerlerimiz var. Küçük bir kasaba büyüklüğünde bir nüfus almışız. Bizim nüfus almamız bir şeyin de göstergesi. İş ve istihdam alanları açılmış ki şehrimiz nüfus almış. Turhal aslında işsizlik sıkıntısı çekilecek bir memleket değil. Çünkü yanı başında bir Kazova içerisinde Şeker Fabrikası, makine fabrikası, yine toprağın altında antimon ve mermer yatakları var. Şehrin tam içerisinden bir bereketli bir Yeşilırmak geçiyor. Tren yolu şehrimizin içinde… Yağ var, şeker var, un var, su var ama helva yok. İşte biz Turhal’ın bu potansiyelini harekete geçirdik. Ben buna yerel kalkınma diyorum. Yerel kalkınma son 20 yıldır dünyanın gündemimde olan bir kalkınma modelidir. Bu kalkınma modelinde, merkezden kalkınma modelinden ziyade, bulunduğunuz yerden yani yerelden kalkınmayı önceliyor ve şehrinizin dinamiklerini canlı tutuyorsunuz, şehrinizin dinamiklerini harekete geçiriyorsunuz. Bizim yapmış olduğumuz şe de bu” dedi.

Turhal’a yatırım yapacak iş adamlarına, girişimcilere her türlü desteği verdik

Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler, göreve geldiklerinden bu yana organize sanayi bölgesindeki fabrika sayısının 2 katına çıktığını kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü.

“Göreve geldiğimiz 2014 yılında organize sanayi bölgesinde çalışan işçi sayısı bugün tam 5 katına çıkmıştır. SSK verilerine göre genel istihdamda 6800 olan rakam bugün 9800 e çıkmıştır. Yani 3 bin de genel istihdamda artış sağlanmıştır. Bunlar elbette yerel yönetici olarak salt bizim yaptığımız çalışmalarla olmadı. Aynı zamanda hükümetimizin istihdama yönelik çalışmalarıyla bunlar gerçekleşti. Bunlar, bakanlığımızın vermiş olduğu teşvikler ve hibelerle oldu. Ama biz de şu çabayı gösterdik. Hafta sonlarımızı İstanbul’da, Ankara’da, Gebze’de Kocaeli’nde, Bursa’da, İzmir’de, Ticaret ve Sanayi Odalarını ziyaret ederek geçirdik. Özellikle Tokatlı iş adamlarımızı ziyaret ederek, kendilerini memleketimize yatırım yapmaya davet ettik. Eğer memleketimize yatırım yaparlarsa bir takım bürokratik engelleri ortadan kaldırmayı vaat ettik. Onlara destek sözü verdik. Yatırım yapmaları halinde çevre düzenlemesi ve alt yapı sorunlarını çözeceğimizi vaat ettik. İşçi aradıklarında kendilerine yetişmiş iş gücü sağlayacağımızı vaat ettik ve en büyük teşvikin belediye başkanı olarak biz olduğunu söyledik. Onlara bu güveni verdik. Onlar da Turhal’ a yatırım yapmak için geldi. Bu bazen bir mermer fabrikası oldu, bazen bir tekstil fabrikası oldu, bazen bir gıda ambalaj firması oldu, bazen bir oyuncak fabrikamız oldu. Ama her biri Turhal’da bir istihdam sağladı, işçi aldı. Ve bu işçiler göç edip girmek yerine Turhal’da çalıştılar. Bu şekilde göçü de durdurmuş olduk.

Vatandaşlarımız iş bulma konusunda bir devlet kapısında iş bulmayı hayal ediyorlar. Bizden sürekli iş istediği halde dışardan gelen bu fabrikalarda çalışmayan vatandaşlarımız var. Ya da organize sanayi bölgesinde çalışmayan ama belediyeye sürekli iş istemeye gelen vatandaşlarımız da var. Ya da Kazova’da 50 dönüm arazisi olduğu halde çocuğunu asgari ücretle belediyede işe sokmak isteyen vatandaşlarımız var. Biz onlara dedik ki, kendi işini kur. Toprağını değerlendir. Mesela Turhal Belediyesi olarak 350 kişiye seracılık eğitimi verdirdik. Ayrıca sanayi sektöründe kaynakçı sıkıntısının yaşandığını gördük ve bir Avrupa Birliği projesiyle 150 kursiyere bütün kaynak türlerinin eğitimini verdik, sertifika almalarını sağladık. 1 milyon tutan eğitim masraflarını da Avrupa Birliği’nden hibe olarak aldık. Cebimizden bir kuruş para çıkmadı. Yine Avrupa Birliği’nden 600 bin lira bütçeli Kadın Girişimcileri Destekleme Projesi gerçekleştirerek ekonomiye kattık.”

Topektaş; bütün bölge belediyelerine örnek bir projedir

Turhal, Pazar ve Tokat Belediyeleri, Tokat Valiliği ve Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifi bir araya gelerek bir birlik oluşturduk. Bu birliği önce hal birliği olarak oluşturmuştuk. Bölgemizde meyve ve sebzeciliğin en yoğun olarak yetiştirildiği yer Pazar, Turhal ve Tokat. Bu yüzden bir Bölgesel Hal Birliği Projesi çizdirdik. Ancak arsa, yer problemi çözülemediği için bu projemizi önümüzdeki yıllar içerisinde faaliyete geçireceğiz. Hayvancılıkta da Turhal 1 numara. Çarşamba günü kurulan bizim hayvan pazarımıza 1.500 büyük baş hayvan geliyor. 3 bin ya da 4 tüccar hayvan satmak ya da almak için o pazara uğruyor. Bizim pazarımız ana baba gününe dönüşüyor. İşte bu yüzden hayvancılığa yönelik bir et entegre tesisi kurduk. Bu birlikle bunu gerçekleştirdik. Bu birlikle ‘birlikten güç doğar’ anlayışıyla Topek Anonim Şirketini kurduk ve Topek A.Ş bünyesine et kombinasını açtık. 2 aydır da faaliyette. Şu anda Et Balık Kurumu’nun hayvanlarını bizim kombinamız kesiyor. Daha önce belediyelerin arıtma tesisi olmayan mezbahalarda, iptidai ve sağlıklı olmayan ortamlarda hayvanlar kesiliyordu. Ama arık şehirlerimizin etleri tertemiz, pırıl pırıl, sağlıklı ve moderm bir tesiste kesilen hayvanlardan çıkıyor. Bu tesisin aynı zamanda arıtma tesisi var.

Birlikten güç doğar anlayışıyla açtığımız bu et kombinamız bölgemize örnek oldu. Devamında ise hayvan borsasını kuracağız. Daha sonra yani üçüncü aşamasında da et entegre tesisimizi kuracak ve bölge hayvancılığına çok büyük bir katkı sunacağız.

Topektaş’ın yüzde 75 ortağı Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifidir. En büyük ortağı çiftçilerin sahip olduğu Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifidir. Geri kalan yüze 25 lik kısmı ise Tokat, Turhal, Pazar Belediyeleri ve Tokat Valiliği oluşturmaktadır. Bu projenin devamı olan hayvan borsası kurulum çalışmaları da 2019 da başlayacaktır.

İlgili Yazılar

Ak Parti Tokat Pazar İlçe Kadın Kolları Başkanlığından Öğretmen Günü Kutlaması 

Tokattan Haber

Özdilek Özcan zabıta personeliyle kahvaltı yaptı

Tokattan Haber

Akşener Tokatlılarla buluştu

Tokattan Haber

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir