Erbaa İlçeler Manşet Niksar

Her Derde Deva

Niksar Cevizi

NİKSAR CEVİZİ KUŞBURNU REÇELİ ASMA YAPRAĞI

“Niksar denilince akla ilk, ceviz, kuşburnu ve asma yaprağı gelir.”

“Niksar’ın cevizi dünyada bir numaradır. Yabancılar bile Niksar’da ceviz yetiştiriciliğine ilgi duymaktadırlar.”

“ Eylül ayı geldiğinde Niksar’da tarlalarda, bağda bahçede ceviz döken sırıkçılara rastlarsınız. “

“İnce kabuklu, iri, uzun yuvarlak biçimli (söbü). Dolgun içli ve içi süt gibi bembeyaz Niksar Cevizi’ni Türkiye’de bilmeyen yok! Cevizin kaliteli olması için belli bir rakımda yetişmesi gerekmekte; Niksar, Türkiye’nin ceviz üretiminde en uygun coğrafyaya, iklime ve ekolojik özelliklere sahip bir ilçesi. Bu açıdan çok şanslı bir ilçemizdir.”

Niksar Cevizi’nin ağaçtan tüccara kadar süren yol öyküsü ise şöyle.  Ceviz hasatında sırıkçılara çok iş düşmekte. Usta sırıkçı, ağaçta bir tane bile ceviz bırakmayan kişidir. Sırıkçıların döktükleri yetişkin cevizler çuvallanır ve gağledilecekleri yere götürülür. Çuvallardaki cevizler boşaltıldıktan sonra, yeşil kabuklarından ayrılması için kırılarak gağledilir. Yeşil kabuğundan ayrılan kahverengi kabuklu yaş cevizler kurutulmak üzere kilim, sergi ve yaygılara serilir. Havanın durumuna bağlı olarak kuruma süresi değişir. Kuruyan kabuklu cevizler, ya hasat yerine gelen toptan alım yapan tüccarlara satılır, ya da Niksar Pazarına götürülerek alıcıyla buluşması sağlanır. Daha sonra Niksar’daki ceviz sergenlerinde içi çıkartılan cevizler tüketiciye ulaştırılmak üzere birkaç ayrı kalitede gruplanarak paketlenir.

Türkiye’nin tüm cevizi Niksar’daki sergenlerde kırılır. Aslında bu övünülecek bir gelişmedir!.

Niksar Cevizi mucizesi!..

Bilim insanlarının ve hekimlerin günde 3-5 tane tüketilmesi önerilen Niksar Cevizinin yararlarını saymakla bitmez..  

Niksar Cevizi’nindeki yüksek orandaki omega-3 yağ asitleri kalp hastalıklarını, diyabeti, inmeyi, yüksek kan basıncını ve klinik depresyonu azaltıyor. Niksar Cevizi’nin tüketimi kandaki kolesterol seviyesini düşürüyor ve de kalp atışlarında düzensizliği önlüyor. Niksar Cevizi’ndeki fitosteroller, kalın bağırsak, göğüs ve prostat kanseri gibi kanser türlerinden korunma sağlıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Niksar Cevizi, damarlarda daha az pıhtılaşma özelliği olan kan tipinin üretimine ve iyi kolesterol oranının kötü kolesterol oranına göre artmasına yardım ediyor, kolesterolün damarları tıkama aşamasında önemli bir adım olan şişme ve kızarıklığı azaltabiliyor. Niksar Cevizi, kan damarlarının iç tarafının pürüzsüz ve düzgün olmasını

sağlayarak kan-damar sisteminin rahatlamasını sağlıyor. Niksar Cevizi’ndeki yağ asitlerinin kalp hastalıklarını önleme etkileri de mevcut.

Niksar Cevizi’nin, antioksidan özelliği dolayısıyla kardiyovasküler ve sinir sistemine zarar veren parkinson ve alzheimer gibi çok kuvvetli hastalıkların gelişimini erteleyebileceği veya azaltabileceği ileri sürülüyor. Niksar Cevizi, antioksidan savunmada önemli olan birtakım enzimlerde zorunlu kofaktörler olarak görev yapan manganez ve bakır içeriyor. 

Ayrıca; her sabah kahvaltıda bir miktar Niksar Ceviz içi yenmesinin zekâyı geliştirdiğini belirten uzmanlar; ‘insan beyni’ biçimindeki Niksar Cevizinin, kavrama ve anlamayı geliştirdiğini, Asya’da cevizin hala beyin gıdası olarak kabul edildiğini, bu ülkelerde öğrencilerin sınavlardan önce ceviz yiyerek notlarını yükseltebileceklerine inandıklarını belirtiyorlar.

KUŞBURNU REÇELİ (MARMELATI)

Kuşburnu deyip geçmeyin, ilaçtan farksız bu meyvenin marmelatını mutlaka deneyin.

Kış ayına hazırlık yapan Niksarlı ev hanımlar eylülde kuşburnu, tarhana ve tiritlik domates suyu yapımına başlarlar. Niksar’ımızın dört bir yanında birçok kişinin kışlık yiyeceklerini temin etmek için yaptıkları marmelatlardan olan kuşburnu, kahvaltı sofralarında yerini bularak lezzet ve şifa verir.

Meyveleri erişen kuşburnu pazar tezgâhlarında yerini alırken, evlerde birçok derde deva olan kuşburnunun yapımı gerçekleşir.

Kuşburnu Tokat yöresinde doğal popülasyon halinde bulunur.

Kuşburnu meyveleri C,P (Permeabilite), A, B1, B2, E ve K vitaminleri ile mineral maddelerden özellikle P ve K elementleri bakımından oldukça zengindir. 100 gr. kuşburnunda bir sandık portakala eş değer C vitamini bulunmaktadır. Kuşburnu meyvesi limon ve domatesten 30-40 defa, elmadan ise 300 defa daha fazla vitamin içermektedir. 

Kuşburnu soğuk algınlığı ve gripe karşı bağışıklık sistemini destekler. Gribal enfeksiyonlara yakalanmamak için günde 3 kaşık kuşburnu marmelatı çok yararlıdır.  Danimarkalı Doktor Kaj Winter tarafından yapılan araştırmalarda kuşburnunun eklem ağrıları olanlarda tedaviyi desteklediği belirlenmiştir.

Japonya!da yapılan bir araştırmada kuşburnu marmelatının vücuttaki yağ oranını düşürdüğü gözlenmiştir.Böbreküstü bezlerine olan etkisiyle hormonların üretimini destekler. Kan temizleyici özelliği kusburnunun yararları arasındadır.

NİKSAR ASMA YAPRAĞI

Nefis bir etli dolmaya, zeytinyağlı sarmaya kim hayır diyebilir ki?..

“İster etli, ister zeytinyağlı olsun, sarmasını severek yediğimiz asma yaprağının son derece yararlı olduğunu da biliyor musunuz? “

Tokat Niksar Yaprağı sadece Tokat yöresinde yetişen beyaz narince üzüm yaprağıdır. Yapraklar Mayıs sonu ve haziran başında ilk sürgünlerden toplanan yapraklardır. Yapraklar taze ve körpedir. Alt yüzeyleri de tüysüzdür. Yapraklarda büyük cep girintileri olmaz. Yapraklar muntazam yüzeyli ve eşit büyüklüktedir. Hastalıksızdır. Bağlara ilaç atılmadan önce toplanır.

Niksar’ın üzüm yaprağı yörenin mutfak kültüründe geniş bir yer kaplar. Tokat yaprağı diye de bilinir. Yaprağının ince oluşu ve tencerede kolayca pişmesi ve lezzetidir onu ünlü eden. Damarsız ve ağzınızda dağılacak lezzette yumuşacık dolmalar yapabilirsiniz.

Uzmanlar beynin talamus bölgesindeki hafıza merkezinin güçlenmesi için asma yaprağı ve yaprak sarması yemeği yenmesini tavsiye ediyorlar.

Related posts

Beklenen zam geldi

Tokattan Haber

Niksar’ın UNESCO Dünya Mirası Adaylık Süreci

Tokattan Haber

Mutfağa kasımda ateş düşecek: Yüzde 100 zam bekleniyor

Tokattan Haber

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir