Eğitim Manşet Tokattan

Sevgi İncitmez Projesi Romanya eğitimleri yapıldı

Sevgi İncitmez Projesi Romanya’nın Curtea De Argeş Şehrinde yapılan eğitimler ile devam etti

Almanya’da BBJ Consultag Şirketi koordinatörlüğünde, Türkiye’den Tokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindirme Derneği, Romanya’dan Association for Intercultural Dialogue Derneği , Balkanska Agenciyaza Ustoychivo Razvitie Bulgaristan, Euromedi Engineering Sl İspanya ve Institouto Politismou Laogfias Athlitismou Kaineon Tehnologion Yunanistan kurumlarının ortaklığında hazırlanan ve Almanya Ulusal Ajansı tarafından desteklenen 2018-1-DE04-KA205-016158 Numaralı Sevgi İncitmez (Love Doesn’t Hurt) projesi Romanya’nın Curtea De Argeş Şehrinde yapılan eğitimler ile devam etti.

Eğitimleri Tania Nicolau tarafından hazırlandı ve Posada Otelde sürdürüldü.

Ülkemizi temsilen Tokat Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Öğretmenleri Orhan Şen, Gazi Erden, Mustafa Akyüz ve Müslim Kaçmaz katıldı.

Şiddet, bireylerin ya da diğer tüm canlıların fiziksel, psikolojik, ekonomik, sosyal, cinsel yönlerden zarar görmesi veya acı çekmesiyle sonuçlanan özgürlüklerin herhangi bir sebep olmaksızın isteğe bağlı sınırlandırılmasını içeren durumdur.

Şiddet insanlar arasında olabileceği gibi başka bir canlıya ya da cansız bir nesneye de uygulanabilir. Şiddetin fiziksel zarar vermesi gerekmemektedir.  Şiddet sorunları analiz edildi. Katılımcılar tarafından tartışıldı ve çözüm önerileri geliştirildi.

Katılımcılar şiddet ile ilgili bilgilerini tamamladıktan sonra; vatandaş gazeteciliği tartışıldı. Profesyonel gazetecilik ile vatandaş gazeteciliği arasında farklar anlatıldı.

Vatandaş gazeteciliği halkın haber ve bilgiyi toplama, kaydetme, analiz etme ve yayma süreçlerinde aktif rol oynamasına dayanır. Vatandaş gazeteciliği, günden güne artmakta olan cep telefonu egemenliğinin yanı sıra yeni medya teknolojisi, örnek olarak sosyal ağ ve medya paylaşım siteleri, vatandaş gazeteciliğini dünya çapında daha erişilebilir hale getirmiştir. Teknoloji kullanıla bilirliği sayesinde, insanlar son dakika haberlerini geleneksel medya muhabirlerinden daha hızlı bir şekilde iletebilmektedir. Vatandaş gazeteciliğinin dünyanın başlıca olaylarını iletmekteki en dikkate değer örnekleri ile kadınlara şiddet, aile içi şiddet, cinsel şiddet ve şiddet karşıtı hareket oluşturma konusunda farklı çalışmaları tartışıldı. İnsan hakları ve saygı çerçevesinde insanları incitmeden vatandaş gazeteciliği gerekliliği tartışıldı.

Sevgi İncitmez Projesinin katılımcıları; Vlaicu Voda Ulusal Koleji’nin öğrencileri ve öğretmenleri ile sahada çalıştı. Şiddet konusunda röportajlar yapıldı ve videolar hazırlandı.

Curtea De Argeş Kalesi ve şehrin tarihi doğal güzellikleri görüldü.

Katılımcılara memnuniyet anket uygulaması yapıldıktan sonra proje sonlandırıldı.

 

Related posts

Kültür ve Sanat eserlerinde KDV düşüyor

Tokattan Haber

Tokatspor’un hali pür melali…

Kadir Özbilgin

Milletvekili Yücel Bulut Vali Toraman’ı makamında ziyaret etti

Tokattan Haber

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir