Editör'ün Seçtikleri Köşe Yazıları Manşet Tokattan

İnsanı ve şehri güzelleştirmek…

Efendim Habbeyi hubbe yaptığımız sanılmasın.

Ne pireyi deve yapmak, ne abartmak, ne de yok saymak gibi bir düşüncemiz yok.

Söylemek zorundayız, tüm araştırmalar ve yaşananlar gösteriyor ki, Tokat merkez, “toplumsal sorumluluk duygusunun” olmadığı, “kent görgüsüzlüğünün “ cirit attığı şehirlerden birisidir.

Bu gerçek ortada iken, sorumluların hiçbir şey yapmadan günü gün etmelerini,  eskisi de vardır ama en azından 16 yıldır, bir şehre yaşam veren sağduyu, temiz kalp, yüksek sanatsal zevk, aidiyet ve toplumsal sorumluluk kavramlarının içini boşaltma sürecini sessizce izliyoruz.

Bir zamanlar varlıklarıyla gurur duyduğumuz, adlarına İslamiyet öncesi bilge, İslamiyet sonrası münevver, Cumhuriyet Dönemi’nde aydın denilen ve konuları, olayları ve yaşananları bizim anlamamızı, kavramamızı, görmemizi sağlamak ve seslendirmek için didinen insanlardan da bu anlamda bir ses çıkmaz oldu.

Hadi halkı aydınlatmayı ilke edinmek yerine, her daim ve her dönem siyasal erkle/erklerle “ayıplı işler tutma “ yolunu seçenleri anladık da, bu “aydın” dediğimiz insanlara ne oldu? Niçin ortalarda görünmez oldular? Anlamakta zorlanıyor insan…

Tokat merkezi kastederek söylüyorum, işte sırf bu yüzden Tokat hala kentleşememiştir.

Çünkü şehirlerin kentleşmesi ve markalaşması için alt-üst geçit, lüks ve pahalı konutlar, “vizyon proje” namıyla anılan fiziki üst yapı çalışmaları yapmak yetmez.

Her zaman söylerim. Eğer yeterli kaynağınız varsa bunları bir köye de yapabilirsiniz.

Ancak köye yaptığınız bu tür yatırımlar, o köyü kent yapmaz.

İşte bir şehre yaptığınız yüksek bütçeli yatırımlar da, bir şehrin kent olmasına yetmez.

Bir şehrin kentleşmesi, öncelikle o şehirde yaşayanların kentleşmesiyle mümkün olur.

Tokat merkezde yaşayanların ne yazık ki hala kentlilik bilincine sahip olamaması nedeniyledir ki, insanlar hoyrat bir davranışla Tokat’ın göbeğindeki engelli yolu üzerine ilan panosu dikmekte, engelli yolu üzerine bir yapı inşa etmekte sakınca görmüyorlar.

Ya yaptıkları işin vahametinden haberdar değiller, ya da yaptıkları hoyrat iş umurlarında değildir.

Bunlara neden olanların bir aidiyet duygusuna sahip olduklarını, kentlilik bilinci kazandıklarını ve toplumsal sorumluluk duygusuyla hareket etmelerini sağlayacak donanım kazandıklarını söyleyebilir miyiz?

Ne yazık ki hayır!

Oysa bir şehrin gelişmişliğinin ilk ölçüsü insanların kentlilik bilincine sahip olması ve yaşadıkları yerin kentleşmesidir.

Daha önceleri de yazmıştım, anlaşılması için yine yazayım.

Kentleşme; lüks, pahalı ve çok katlı binalar yapmak değildir. Doğa dostu, az katlı yeşil evler yapmaktır. AVM’ler açmak değil, yerel pazarları canlı tutmaktır. “0” atık kavramını göstermelik ve sözde değil, öz de uygulamak bir yaşam felsefesi haline getirmektir. Trafiğe değil, ulaşıma, insanların erişim sorunlarına çözüm üretmektir. Alt yapıya önem vermektir. İnsanlarda “aidiyet” duygusu oluşturabilmektir.

Peki, şimdi kendi kendimize soralım ve elimizi vicdanımız koyarak cevaplayalım.

Örneğin Tokat Belediyesi tüm sorunların anası ve kentsel gelişimin önündeki en büyük engel olan “toplumsal sorumluluğun” oluşturulmasına, şehirdeki “kent görgüsüzlüğünün” giderilmesine yönelik hangi çalışmaları yapmıştır?

Ben bugüne kadar böyle bir çalışmaya tanık olmadım.

Tanık olmadım, çünkü bu tür çalışmalar popülaritesi yüksek, bol gürültülü, şenlikli, belediye başkanını parlatacak işler değildir.

Bir söz “Üzerine düşeni yapmayanların, hayatlarının değişmesini beklemeye hakları yoktur” der.

Peki, biz ne yapacağız?

İnsanlarımızın gerçeklikle ve gerçek dünya ile temasa geçmesini ve onların büyük bir seranın içinde kendi gelişimlerini önlemeye insafsızca devam mı edeceğiz?

Yoksa şehrin fiziksel gelişimine verdiğimizi önemi,  insanımızın kendi gelişimini sağlayacak “toplumsal sorumluluğun” geliştirilmesine de göstererek, insanı ve şehri mi güzelleştireceğiz?

 

Related posts

İran’dan Rusya’ya nükleer anlaşma çağrısı

Tokattan Haber

Nihayet! Tokat Zabıta’dan bayram öncesi dilenci operasyonu

Tokattan Haber

Tokat Çevre Yolu yine kapandı.

Tokattan Haber

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir