İlçeler Manşet Tokattan Turhal

Yılmaz Bekler: “Demode, eğreti projeleri hayata geçirmedik, akılcı projeleri hayata geçirdik”

Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler, Ak Parti ilçe Teşkilatı ve teşkilat organlarına 4 yıllık icraatlarıyla ilgili bir bilgilendirme ve tanıtım sunumu yaptı.

Bilgilendirme ve Tanıtım Toplantısına, Ak Parti İlçe Başkan yardımcısı ve yönetim kurulu üyeleri, İl Genel Meclisi üyeleri, Belediye meclis üyeleri, Ak Parti’nin kuruluşundan itibaren görev alan İlçe Başkanları, Ak Parti Kadın Kolları Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri, Ak Parti Gençlik Kolları Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri, Ak Parti Mahalle Temsilcileri, Şenyurt Belde Belediye Başkanı, Şenyurt Belde Teşkilat Başkanı, Şenyurt Belde Gençlik Kolları Başkanı  ve Şenyurt Belde Kadın Kolları Başkanı ve davetliler katıldı.

Göreve geldiklerinde bir anket yaptıklarını söyleyen Belediye Başkanı Yılmaz Bekler, ankette birinci sırada işsizlik, ikinci sırada alt yapı sorunları, üçüncü sırada da trafik sorunlarının çıktığını kaydetti.

Belediye Başkanı Yılmaz Bekler, işsizliğin Türkiye’nin genel bir sorunu olduğunu, istihdamla ilgili çalışmaları da katılımcılarla paylaşacağını ifade ederek, “Biz akılcı projeleri şehrimizle buluşturmak adına alt yapı sorunlarını çözüme kavuşturmaya özel önem verdik. Bu amaçla çok çalıştık Allah’ın bize vermiş olduğu imkânı, imanı, aklı, zamanı, parayı, gücü, kuvveti en iyi şekilde değerlendirdik. Yorulmadan evimize girmedik. Gözlerimiz kan çanağına dönmeden, omuzlarımız düşmeden evimize gitmeyi kendimize zül saydık. Yeter ki bu milletin önüne başımız önümüzde mahcup çıkmayalım. Niye bu kadar hassasiyet gösteriyoruz? Çünkü bizim insanımız her şeyin en iyisine layık. Bu aziz millet 2002 den beri tüm seçimlerde Ak Parti’yi destekledi. Sayın Cumhurbaşkanımız bu milletten almış olduğu destekle inanç özgürlüğünün önündeki engelleri kaldırdı. Bürokratik ve askeri oligarşiye son verdi ve Türkiye bu büyük değişimi yaşıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın elini güçlendiren şey bu aziz milletin vermiş olduğu destektir. Ondan dolayı bu aziz millete hizmet etmemiz gerekiyor. Hizmetin de en güzelini sunmamız gerekiyor. Biz de Turhal’ımızın insanı her şeyin en iyisine layıktır dedik. Bu nedenle de demode, eğreti bir projeyi hayata geçirmedik. Akılcı projeleri hayata geçirdik. Pazar yeri yoktu, bölgenin en kapsamlı ve büyük Pazar yerine yaptık. Bu şehrin sosyal hayatı yoktu, sosyal hayatı canlandırmak için sosyal tesisler yaptık. Şehrin güvenlik sorunu vardı, caddeleri sokakları aydınlattık, güvenlikçileri iş başı yaptırdık. Bu şehir için herkes kocaman bir kasaba diyordu. Çarşının albenisi, cazibesi yoktu. Çarşımız kışın 6, ya da 8 de kapanıyordu. Bunlar yaptığımız çalışmalarla bir bir tarih oldu ”dedi.

Kentsel dönüşüm benim hayalim

Belediye Başkanı Yılmaz Bekler, 4 yıllık faaliyetleriyle ilgili yaptığı sunum konuşmasında, Turhal’da yapacakları kentsel dönüşüm çalışmalarından bahsederek, “Kentsel dönüşüm benim hayalim. Bu hayalimi gerçekleştirmek için İkinci dönem belediye başkanı olmayı istiyorum” dedi.

Başkan Yılmaz Bekler, göreve geldiklerinden bu yana, Turhal için yaşamsal derecede önemli olan bu proje için Ankara’yı suyolu yaptıklarını ifade ederek sözlerini söyle sürdürdü.

İnsanımız bize güven duydukları için kentsel dönüşüm projesini destekliyor

“Bizim Turhal’da gerçekleştirmeyi planladığımız kentsel dönüşümün Turhal ölçeğinde başka bir şehirde yapılmış ikinci bir örneği yoktur. 400 milyonluk bir bütçeyi içeren, tarihi dokuya uygun olarak eski Turhal’ı yeniden ve yenilenen haliyle canlandıracak, bu alanda yaşayan insanlarımızın yaşam standartlarını yükseltecek, ticari donatılarla Turhal’daki ekonomik hayatı da canlandıracak bir projedir. Yaptığımız görüşmelerde, insanlarımızın yapacağımız bu kentsel dönüşüm çalışmalarından çok umutlu olduklarını gözlemledik. Çoğu insanımızın ‘Başkanım size güveniyoruz. Siz olursanız bu çalışmanızı destekliyoruz’ şeklindeki güzel sözleri doğru yolda olduğumuzun da bir göstergesi. İkinci dönem başkan olmayı en çok da bu Kentsel Dönüşüm Projesi ile çalışmalarını aralıksız sürdürdüğümüz Yeşilırmak’ın Islahı Projesini gerçekleştirmek için istiyorum” dedi.

Başarı sadece bizim değil, bu başarı hepimizin başarısıdır

Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler, toplantıya katılan davetlileri selamladıktan sonra başladığı konuşmasında, bilgilendirme ve tanıtım toplantısının aynı zamanda bir istişare toplantısı olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü.

“ Ben belediye başkanıyım. Hepinizle ayrı ayrı ve yüz yüze görüşmeye çalışacağım. Ama yetiştiremeyip bazılarınızı ihmal edebilirim düşüncesiyle, bu toplantıyı sizleri bir araya getirmek üzere tertip ettim. Teşrif ettiğiniz için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

Başkan Bekler, 2014 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teveccüh gösterip kendisini aday gösterdiğini, Turhal’ın aziz insanlarının da seçip belediye başkanı yaptıklarını söyleyerek, “ Sizler de bu 4 buçuk yıllık zaman dilimi içerisinde bize yol ve dava arkadaşlığı yaptınız, kardeşlik gösterdiniz. Başarılar salt bize ait değildir. Teşkilatımıza aittir. Bizim için ‘ben’ yok ‘biz’ var. Bundan dolayı birazdan Turhal’la ilgili ne kadar anlatacağımız ne varsa bunda sadece benim katkım yok. Sizin, ötekinin, berinin, çalışanın, mahalle temsilcisinin, kadın kollarının, gençlik kollarının seçimlerde bize destek verenlerden, işçilerimizden müdürlerimize kadar hepsinin bu sunumda emeği var. Elbette ki sizler destek olmasaydınız, biz bu 4 buçuk yıllık zaman dilimini bu kadar verimli geçiremezdik. Bundan dolayı bu başarı sadece bizim değil, bu başarı hepimizin başarısıdır” dedi.

Çoğunluk yaptığımız hizmetleri takdir ediyor, bizi destekliyor

“Elbette ki hatalarımız, yanlışlıklarımız oldu. Ama unutmayınız sadece çalışanlar yanlış yapar. Çok çalışanın hata yapma lüksü var. Oturuyorsanız ayağınızın tökezleme ihtimali yok. Yürüyorsanız o zaman ayağınız tökezler” diyen Belediye Başkanı Yılmaz Bekler sözlerine şöyle devam etti

“Her gün halk günü yaparsınız hem saat 12 de, de hem de 17 de. Ama bir tanesinin aceze yardımını vermediğinizde bağırarak merdivenlerden aşağıya iniyorlar. Bizler 27 mahalleyi baştan sona yeniden yaptık. Her mahallede bir tane insanımızın zülfü yâresine dokunmuşsak, 27 tane size muhalefet eden insan çıkıyor. Ancak bir de sessiz çoğunluk var. İşte o sessiz çoğunluk arkadaşlar hizmetleri takdir ediyor, hakkını vicdanen vermesini biliyor ve bizi destekliyor.”

Belediye borçlarıyla ilgili spekülasyonlar yapılıyor

Göreve geldiklerinde belediye bütçesinin 38 milyon olduğuna vurgu yapan Belediye Başkanı Yılmaz Bekler, sözlerini şöyle sürdürdü.

“Buraya dikkatinizi çekiyorum, borcumuz da 38 milyon liraydı. Biz 38 milyon liralık borcu ödedik. Şu an 66 milyon lira borcumuz var. Yani 66 dan 38 milyonu çıkarttığınızda biz ne kadar borçlanmışız, 28 milyon lira. Ve bu 28 milyon lira borçlanmayla Turhal’ın altını üstüne getirmişiz. Alt yapısını, üst yapısını tamamen yenilemişiz. Ve bu bizim borçlanmamızın çoğunluğunu; 20 milyonluk kısmını da ne oluşturuyor biliyor musunuz? Alt yapı yatırımları… İller bankası alt yapıya 10 yıl vadeli kredi veriyor. Bizim bu 28 milyonluk borcumuz önümüzdeki 10 yıla taksitlendirilmiş, yıllara dağıtılmış borcumuz arkadaşlar. Elbette ki, ancak güçlü bütçeyle güçlü hizmetler yapabilirsiniz. Dışarıda bizim borcumuzla ilgili spekülasyonlar yapılıyor. Peki, bizim bütçemiz ne kadar şu anda?  80 milyon lira! 38 milyon liradan almışız 80 milyon liraya çıkarmışız. Yani 42 milyon lira bütçede artış sağlamışız.”

Tanıtım, bilgilendirme ve istişare toplantısı, Başkan Yılmaz Bekler ’in sunumunu tamamlamasının ardından basına kapalı olarak devam etti.

Related posts

Kentini Tanı, Kendini Tanı

Tokattan Haber

İsmail Küçükkaya ve gazetecilik…

Kadir Özbilgin

Kadim Durmaz’dan basın açıklaması

Tokattan Haber

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir