Editör'ün Seçtikleri Köşe Yazıları Manşet Tokattan

TOPEKTAŞ ve YALÇIN BEKLER

Önce bilmeyenler için bir not düşelim.

Turhal’ın Arzu Pınar Köyü’nde kurulan Topektaş Et Kombinası ve Parçalama Tesisi faaliyetine başladı.

Proje maliyeti 24,3 milyon TL olan ve günlük 250 büyükbaş, 1000 Küçükbaş günlük kesim kapasiteli, 80 kişiye istihdam sağlayacak işletme faaliyete geçti.

Böylelikle, Yeşilırmak Havzası Bölgesel Gelişme Ana Planı’nda, “Tarım ve Hayvancılığa Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin Kurulması” önerisi ve tedbirine yönelik, Tokat yöresinin tarım ve hayvancılığa dayalı sanayide yaşamsal derecedeki eksikliklerinden biri giderilmiş oldu.

Elbette bu bir başlangıç…

Sayın Yalçın Bekler ’in TOPEKTAŞ ’ın tanıtım ve bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmadan anlıyoruz ki, enerji maliyetlerini düşürecek GES projesi, hayvan borsası, lisanslı depolar ve yem fabrikası gibi önemli ve tamamlayıcı büyük projeler arka arkaya gelecek ve Tokat ekonomisinde önemli bir canlanma gerçekleşecek.

Söz konusu yatırım için işbirliği yapan belediyelerimizi ve destek olanları kutluyorum.

Özellikle Tokat merkez, Turhal ve Pazar belediyelerimizin ortaklıkları, yerel ekonomik kalkınma modelinin uygulamaya alınması ve yörenin kendi dinamiklerinin hayata geçirilmesi için çarpıcı bir örnektir.

Bu uygulamanın başka yatırım ortaklıklarıyla gelişmesi, bu memleketi seven her kesin ve kesimin sanırım en samimi arzusudur.

Ancak sorunlu ve çalkantılı bir dönem geçirmesine karşın, Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifi’ni sadece üyelerinin ihtiyaçlarını karşılayan bir kurumdan, şehrin genelinin sorunlarına çözüm önerileri getiren bir kurum haline getirmesi nedeniyle Yalçın Bekler’i ayrıca kutlarım.

Açıkça söylemeliyim ki, Tokat’taki kimi kurum, kuruluş hatta bireyler, bir zihinsel inovasyon ya da değişim gerçekleştirerek, Tokat’ın bugün karşımızda duran devasa sorunlarına çare bulma arayışında olsalardı, bizler yaşam kalitesinin yükseldiği ve ekonomisinin geliştiği bir yörede yaşıyor olurduk.

Sayın Yalçın Bekler ‘in yöremizin kanıksanmış gelecek tasarımına ve akıl tutulmalarına meydan okurcasına ve paydaşlarıyla işbirliği içerisinde, gelişime açık bir yatırımın gerçekleşmesinde üstlendiği rehberlik kıymet bilenler için altın değerindedir.

Sayın Yalçın Bekler üstlendiği bu rehberlikle “ bizim durumumuz değişmez” şeklindeki akıl tutulmalarına ve her önemli gelişimi kirli bir bilinçaltıyla karşılayanlara da ders vermiştir.

Salt bu akıl tutulmalarını ve bu kirli bilinçaltını yıktığı için bile övgüyü hak ediyor.

Tokat’taki diğer kamu kurum ve kuruluşlarına şöyle bir bakın.

Hepsi alıştıkları şekliyle görevlerini yapıyor (yapamayanlar da var ya) olabilirler.

Peki, hangisinde bir değişiklik ya da alışkın olmadığımız bir hareketlilik var?

Hangi kurum inovatif bir hareket çekip de bizi şaşırtmış?

Yok!

Çünkü Tokat’taki bazı kurum ve kuruluşlar her şeyi alışılmış uygulamalara uygun olarak, “kara kaplı deftere” ve kendi dünya ölçeğine göre yapmaya, düzenlemeye kalkmakta ve sonucunda bazen insanı kahreden başka açmazlar ortaya çıkmaktadır.

Örneğin, kamu, kendisine gelen kaynakların Tokat halkına ait olduğunu söyler ama aksi bir tutumla bu kaynakların halka ait olduğunu ileri sürerek, armudun sapı, üzümün çöpü diyerek,  harcamaya da pek yanaşmaz, genelde kendi düşüncelerinin doğru ve değer verilmesi gerektiğini zannederek, farklı bir durumun var olduğunu görmezden gelebilir.

Veya iyi niyetle ve içtenlikle verilse de Tokat’la ilgili yatırım sözlerinin çoğu gerçekleşmez, hafızalarımızda “bize pazarlanan ama gerçekleşmeyen umut” olarak kalır.

İşte TOPEKTAŞ, hayal edilenlerin gerçekleşebildiğinin ve umudumuzu yitirmememiz gerektiğinin bir kanıtıdır.

Demem o ki, uzun zamandır bırakın ağzımızın tatlanmasını, elimizdekileri de yitirme korkusu yaşadığımızdan “bugünkü tavuk yarın ki kazdan iyidir” deyip, kendimizi avuturken, gelişime açık bir yatırımın gerçekleşmesi, geleceğe yönelik umutlarımızı yeşertmiştir.

Sayın Yalçın Bekler ’in, yöremiz için farklı ekonomik değer yaratma kapasitesi olan değerli bir yatırıma rehberlik ederken sergilediği tevazu ve dengeleri korumadaki gösterdiği hassasiyet ise ayrıca takdire şayandır ve Tokat yöresindeki sorumlu mevkilerde bulunanların kendi eksikliklerine ve gelişimlerine odaklanması için iyi bir örnektir.

TOPEKTAŞ, bir güç birliği platformu kurulması çalışmalarının sürdüğü bu günlerde, Tokat yöresinde sorumlu mevkilerde bulunanların ve iş dünyasının olumsuz ve ayrıştırıcı, zaman ve enerji tüketen polemik tuzağından sıyrılıp, kendi alanlarında mükemmel olmaya çalışması için de güzel bir birliktelik örneğidir.

Unutulmamalıdır ki, mükemmel bir bütün, mükemmel parçalardan oluşur.

Hem o mükemmel parçalara, hem de o mükemmel parçaları bir araya getirenlere yürek dolusu teşekkürler.

 

Kaynak: www.tokattanhaber.com

 

Related posts

Gaziosmanpaşa Lisesi Geleneksel Pilav Günü

Tokattan Haber

Nazar boncuğunun tuhaf gücü

Tokattan Haber

Şeker Fabrikalarında işçi sürgünü başladı!

Tokattan Haber

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir