Bilim Teknoloji Manşet Tokattan

Yeşilırmak Havzası’nda yürütülen çalışmalar Amasya’da konuşuldu.

Amasya İl Özel İdaresinde gerçekleştirilen toplantıda, Yeşilırmak Havzasında tarımsal ürün planlanması, tıbbi ve aromatik bitki yetiştirme ve pazarlama potansiyeli, havza yönetim sistemleri, su depolarında klor ölçümlerinin uzaktan izlenmesi konularında fikir alışverişinde bulunuldu.

Amasya’da gerçekleşen toplantıda, Tokat Teknopark firması Biyonomi Teknoloji ve Turizm Grup Şirketi yetkilileri, tarımsal ürün planlanmasında kullanılmak üzere tıbbi ve aromatik bitkilerin en uygun yetişme alanlarının tespiti,  havza yönetim sistemi, göl ve akarsu rehabilitasyonu, içme suyu depolarında klor ölçümlerinin uzaktan izlenmesi konularında şirket olarak geliştirdikleri yazılımlar ve çalışmalar ile ilgili katılımcılara bilgi verdiler.

Toplantıya, Amasya Milletvekilleri Mustafa Levent Karahocagil, Hasan Çilez,  Amasya Valisi Dr. Osman Varol, Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir katıldılar.

Tokat Teknopark firması Biyonomi Teknoloji ve Turizm Grup Şirketi yetkilileri ve Tokat Gazi Osman Paşa Üniversitesi Öğretim Üyeleri Toprak ve CBS Uzmanı Prof. Dr. Hakan Mete Doğan, Ziraat Fakültesi Su, Ekoloji, Havza Yönetimi Uzmanı Ekrem Buhan ve Öğretim Görevlisi Selim Çakar’ın anlatım yaptığı toplantıda yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Toplantıda firmanın çalışmaları hakkında bilgi veren Şirket Genel Müdürü Selim Çakar, “Tarımsal ürün desen planlanması ve özellikle bölge için çok önemli olan tıbbi ve aromatik bitki yetiştirme alanlarının belirlenmesi konusunda geliştirdiğimiz yazılım ile ilgili bilgiler katılımcılara verildi. Ayrıca içme suyu depolarında klor ölçümlerinin uzaktan izlenmesine yönelik olarak firmamız tarafından geliştirilen ve Tokat ilinde uygulamaya başlanılan sistem hakkında katılımcılara bilgi verdik. Bölge için çok önemli olan havza yönetim sistemi ve hızla kirlenen göllerimizin ve akarsularımızın rehabilitasyonu konusunda da çalışmalarımızı aktardık. Oldukça verimli bir toplantıydı. Amasya ve bölgenin çeşitli sorunlarına yönelik ortak çalışmalar yapılması hususunda prensip kararları aldık” diyerek, ev sahiplikleri için Amasya valiliğine teşekkür etti.

Toplantıya, Amasya İl Genel Meclis Başkanı Mustafa Çittır, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Faruk Aykutlu, Çevre ve Şehircilik Müdürü Ahmet Özkan Kaya, Amasya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Duygu Kılıç ve İl Genel Meclisi Üyeleri de katıldılar.

Related posts

OKA mali destek imza töreni gerçekleştirildi

Tokattan Haber

Bisikletini Al Gel, Sıfır Atığa Pedal Çevir

Tokattan Haber

Kredi kartları azami faiz oranları açıklandı

Tokattan Haber

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir