Editör'ün Seçtikleri Köşe Yazıları Manşet

Kendi değerlerimize neden sahip çıkamıyoruz?

Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum.

www.tokattanhaber.com sitesinde bir haber yer aldı.

Haberde; Tokat Teknopark firmalarından Biyonomi Teknoloji ve Turizm Grup Şirketi yetkililerinin, tarımsal ürün planlanmasında kullanılmak üzere tıbbi ve aromatik bitkilerin en uygun yetişme alanlarının tespiti,  havza yönetim sistemi, göl ve akarsu rehabilitasyonu, içme suyu depolarında klor ölçümlerinin uzaktan izlenmesi konularında şirket olarak geliştirdikleri yazılımlar ve çalışmalar ile ilgili Amasya’da bir brifing verdikleri yer alıyordu.

Öyle ki, bu bilgilendirme toplantısına, Amasya milletvekilleri, Amasya Valisi, Amasya Belediye Başkanından tutun, Amasya İl Genel Meclis Başkanı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri, Çevre ve Şehircilik Müdürü, Üniversitesi Öğretim Üyeleriyle, Amasya İl Genel Meclisi Üyeleri de katılıyorlar.

“Bu haberin nesi ilginç?” diye düşünebilirsiniz.

Haberi ilginç kılan, Tokat’ın yönetiminden sorumlu olanların Tokat’ın sorunlarına ve verimliliklerine ne denli kayıtsız kaldıklarını göstermesidir.

Düşünsenize, Tokat’ta bir firma şehirlerin tarımsal ürün planlanmasında kullanılmak üzere tıbbi ve aromatik bitkilerin en uygun yetişme alanlarının tespiti,  havza yönetim sistemi, göl ve akarsu rehabilitasyonu konularında yazılım geliştiriyor ama bununla, bir tarım şehri olan Tokat’ın siyasetçileri, valisi, belediye başkanı ve bürokratları değil, Amasya’nın milletvekilleri ve tepe yöneticileri ilgileniyor.

Sonra da “Amasya kadar olamadık” diye hayıflanıyoruz.

Hadi Tokat’ın sorunlarıyla ilgilenmelerinden geçtik, Tokat’ın üstünlüklerini sahiplenmeleri, bu üstünlükleri Tokat’ın lehine kullanmaları, bunun için gerekli kanalları açmaları gerekmez mi?

Geçenlerde bir whatsApp grubundan yapılan “Yerellikten uzak, Tokat’tan bir şey olmaz algısı ile Tokat’ın dinamiklerini ve insan kaynaklarını hiçe sayarak, Tokat’ı küçümseyenlerden bu memleket adına bir şey olmaz” şeklinde bir paylaşım dikkatimi çekti.

Paylaşım altına yapılan yorumlar o kadar ilginçti ki, herkes paylaşımın, paylaşımı yapan kişinin bireysel çıkarından hareketle yapıldığı düşüncesine kapılmış,  söz konusu paylaşımın Tokat’ın genel bir sorununa işaret ettiğini ıskalamışlardı.

Oysa bu paylaşım Tokat’ın bir gerçeğinin yansıtılmasından başka bir şey değildi.

Biraz düşünelim!

Tokat’ta yararlı bir şeyler yapmak isteyen, fikir ve proje üreten, Tokat’ın dinamiklerini harekete geçirecek bu tip yazılımları ortaya çıkaran insanları her türlü iftiranın, dedikodunun lağımında boğduktan sonra ellerini yıkayıp “efendim bizde adam çıkmıyor” diye ah-u vah eden çapsızlardan şikâyetçi olmayanınız var mı?

Ya da “makam mevki beklentisi içinde değiliz, tek düşüncemiz vatandaşımıza hizmet etmek” diyerek oy isteyip de, seçildikten sonra kıblelerini vatandaşa değil, kendisini atayan liderine dönen siyasetçilerden hangimiz şikâyetçi değiliz?

“Tokat’ın ticaretine Sivaslılar yön veriyor” sızlanmalarını duymayanınız kaldı mı?

Ya ilimize gelen valilere ne demeli?..

Hangimiz gelen valililerin bu şehre damgasını vuracak bir icraatına tanık olduk?

Soruları daha da çoğaltabiliriz.

Önemli olan eğmeden, bükmeden bu sorulara gerçekçi cevaplar verebilmektir.

Ve bugüne kadar edindiğimiz deneyimler artık şunu göstermiştir ki; ilimize dışarıdan gelen kişiler, bizlere rehberlik yapabilirler ama yerel kalkınmanın asıl unsuru biz “Tokatlılar”ız.

Kimse bizim sorunumuzu bizim kadar derinden yaşayamaz, kimse bu şehrin sorununu, verimini bizim kadar bilemez, bize bizden başkası yardımcı olamaz.

Bu şehirden uzun süredir ayrı olan, bizim derdimizle hemhal olmayan Tokatlılar bile…

 

 

Related posts

Pakdemirli: Çiftçinin lehine olacak şekilde maliyetlerin düşürülmesini planlıyoruz

Tokattan Haber

Disiplin altına alınmamış nüfus artışı ve doğacak tehlikeler

Kadir Özbilgin

Kurbanlık fiyatları netleşti

Tokattan Haber

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir