Manşet Sağlık Yaşam

Hayatta kalmak için yardım bekleyen birine yardım eder misiniz?

Türkiye’de 26 bin hasta hayata tutunmak için organ bağışı bekliyor. Fakat birçok aile, hayatını kaybeden yakınlarının organ bağışına izin vermiyor. Toplum olarak organ bağışı bekleyenlere karşı cevapsız kaldığımızı, onları zaman zaman görmezden geldiğimizi etkileyici ve dikkat çekici bir şekilde anlatmak, herkesi öz eleştiri yapmaya davet etmek amacıyla Novartis İlaç ve Organ Nakli Koordinatörleri Derneği (ONKOD) işbirliği ile “Hayat Kurtaran İzin” kampanyası hayata geçirildi. Flashmob tekniğini kullanılarak dikkat çekici ve akılda kalıcı bir kampanya filmine imza atıldı. Filmde, “Hayat Kurtaran İzin” sloganıyla, ailelerin bir izinle birçok hayatı kurtarabileceğinin altı çiziliyor.

Filmde, bir kafede aniden kalp krizi geçiren birine hiç kimsenin yardım etmemesine gelen tepkiler gizli kameralarla kayıt altına alındı. “Hayata tutunmak için yardım bekleyen birine, kimsenin yardım etmemesi ne kadar garip değil mi? Peki o zaman, Türkiye’de hayatta kalmak için organ bekleyen 26.000 hastaya neden yardım etmiyoruz?” sorusuyla herkes bu konuda düşünmeye davet edildi.  Bu sayede görmezden gelinen binlerce organ bağışı bekleyen hastaya dikkat çekilmesi hedeflendi.

Organ bağışı bekleyen binlerce hastaya umut olunması amacıyla başta sosyal medya kanalları olmak üzere birçok farklı mecra etkin bir şekilde kullanıldı.

Kaynak: GaiaDergi

Related posts

Nohutta acı tablo ithalat katlanarak artıyor!

Tokattan Haber

Vali Dr. Ozan Balcı’dan Awe Cemre Kozmetik Firmasına Ziyaret

Tokattan Haber

İlçe Milli Eğitim Müdürleri Toplantısı Reşadiye’de Yapıldı

Tokattan Haber

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir