Ekonomi İlçeler Manşet Pazar Tokattan Turhal

Güç birliğinden doğan güç Topektaş, faaliyete başladı

Turhal’ın Arzu Pınar Köyü’nde kurulan Topektaş Et Kombinası ve Parçalama Tesisi faaliyetine başladı.

Proje maliyeti 24,3 milyon TL olan ve günlük 250 büyükbaş, 1000 Küçükbaş günlük kesim kapasiteli, 80 kişiye istihdam sağlayacak işletme faaliyete geçti.

Faaliyet tanıtım ve bilgilendirme toplantısına, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler, Pazar Belediye Başkanı Şerafettin Pervanlar, Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Bekler, Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr.Ali Çelik, TESOB Başkanı Fehmi Çankaya, Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ahmet Hamdi Aydoğan, Turhal Ticaret Odası Başkanı Ömer Çenesiz, Zile Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şükrü Sargın, Niksar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahmut Bülent Aybak, Tokat Turizm Geliştirme Platformu Başkan Kadir Özbilgin, Tokat Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ersoy, sivil toplum örgütü temsilcileri ve davetliler katıldı

Topektaş’ın faaliyete geçmesiyle ilgili olarak basın mensuplarına tesisi gezdiren Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Bekler, yaptığı açıklamada;  göreve geldiklerinde Tokat’ın ekonomik sorunlarını da ele almaları gerektiğini istişare ederek bu tesisi kurmaya karar verdiklerini ve güzel bir birliktelik kurduklarını söyledi.

Şimdiye kadar gerçekleşememiş bir birlikteliği gerçekleştirdik

Topektaş’ın en büyük ortağı olan Pancar Ekicileri Kooperatifinin Yönetim Kurulu Başkanı olan Yalçın Bekler, Tokat’ta şimdiye kadar gerçekleşememiş bir birlikteliği gerçekleştirdiklerinin altını çizerek, “Tokat’ta şimdiye kadar olmamış, bir araya gelmemiş ve güç birliği yapmamış, aslında tabiri yerinde ise ölü toprağını üstümüzden atarak 2014 yılında birliktelik gerçekleştirmiş olduk. Tokat’ın tüm ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı. Biz de tarım ve hayvancılığa dayalı sanayideki eksikliği gidermediğimiz sürece Tokat’ın ekonomisini canlandırmamız mümkün değildir. Bunun için nelere ihtiyacımız var, bunun etütlerini yaptık. Tokat’ta bir et kombinasının, bir hayvan borsasının ve bir yem fabrikasının ve et entegre tesisinin ihtiyaç olduğunu gözlemledik.  Bunun için valimiz, milletvekillerimiz ve belediye başkanlarımızla birlikte, bunun sinerjisini oluşturduk ve projelerini hazırladık ”dedi.

Bunun da ilk etabı olan et kombinası parçalama tesisi projesini 2015 yılında bitirip, 2016 yılında inşaatına başladıklarını ifade eden Yalçın Bekler sözlerini şöyle sürdürdü.

Cumhurbaşkanımızın “ucuz et” söylemini biz gerçekleştirdik

“Bugünkü tarih itibariyle de faaliyete başlamış bulunmaktayız. Aslında Cumhurbaşkanımızın son zamanlarda söylediği “ucuz et” söylemini biz Tokat’ta hedeflemiş oluyoruz. Üreticiden tüketiciye, aradaki tüm komisyoncuları kaldırıp, üreticiden alıp tüketiciye ulaştırarak, “ucuz et” sloganını gerçekleştirmiş oluyoruz. Hem de bölgemizde hayvancılığın yeniden kalkınması ve arzu edilen noktaya gelmesi hususunda da alt yapıyı da oluşturmuş bulunmaktayız. Bu bağlamda hem belediye başkanlarımıza, sayın valimize, destek veren milletvekillerimize, eski yeni hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu birlikteliğimiz uzun sürecek. Neden uzun sürecek? Çünkü bu birinci etabı; ikinci etabında enerji maliyetlerini düşürmek için GES projemiz var. Üçüncü etabında hayvan borsamız var, lisanslı depolarımız var. İnşallah bunları da tamamladığımızda Tokat’ı tarım ve hayvancılıkta güçlü olduğu eski noktaya taşıyacağız. Faaliyete geçtiğimiz bu noktada Et Balık Kurumu ile sözleşme yaptık. Şu anda 6.900 adet hayvan siparişimiz var. Kırşehir’den Çarşamba’ya, Çarşamba’dan Amasya’ya ve Çorum’a hayvan sevkiyatları oluyor. Bu da elimizin güçlü olduğunu gösteriyor. İnşallah birlikteliğimiz ve Tokat’ın kalkınması için güç birliğimiz devam eder diyor ve hepinize teşekkür ediyorum.”

Tokat’ın birlik ve beraberliğinin bir örneğini görüyorum

Toplantıya katılan Pazar Belediye Başkanı Şerafettin Pervanlar ise yaptığı konuşmada; “Ben de özellikle başkanlarımıza hoş geldiniz diyorum. Bugün burada Tokat’ın birlik ve beraberliğinin bir örneğini görüyorum. Yıllardır özlemini duyduğumuz bir birliktelik burada tesis edildi. Topektaş A.Ş. nin büyük ortağı olan Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Bekler ’in bu tesisteki emeğini de söylemeden geçemeyeceğim. Bu inşallah Tokat’ın birlikteliğinde ilk örnek olacak ve daha nice güzel eserleri başkanlarımızla birlikte Tokat’a kazandıracağız. Belediye başkanları olarak bizler de bu projenin bir tarafından tuttuk. Bu bağlamda bizlerden desteklerini esirgemeyen başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm milletvekillerimize ve emeğini geçenlere teşekkür ediyorum. Tesisimizin hayırlı olmasını diliyor, hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

En önemli husus, bu tesisin bir birliktelikle, bir dayanışmayla yapılmış ve açılmış olması

Topektaş Et Kombinası ve Parçalama Tesisi ’nin tanıtım ve bilgilendirme toplantısına Katılan Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler,  faaliyetine başlamış olan tesisin 3 belediye, valilik ve büyük ortağının da Pancar Ekicileri Kooperatifinin ortak olduğu bir tesis olduğuna vurgu yaparak, birlikteliklerinin sadece bu tesisle sınırlı olmadığını söyledi.

Bu birliktelikle bir de Hal Birliği kurduklarını ve Hal Birliğinde de belli bir aşamaya geldiklerini ifade eden Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler , “ Bugün ise bu et kombinasının açılışını gerçekleştiriyoruz. Artık bundan sonra Tokat ve Bölgesindeki kasaplarımızdan daha sağlıklı, daha hijyenik bir şekilde et tüketiciye ulaştırılmış olacak. Çünkü bizim kesim hanelerimizin hem arıtma tesisleri yoktu, hem de eski tesisler olduğu için, bu tesiste olduğu gibi sağlıklı ve hijyenik ortamda sağlıklı kesimler gerçekleştirilemiyordu. Tüketiciye daha sağlıklı ve hijyenik et ulaştırmanın bugün burada mutluluğunu yaşıyoruz. Diğer taraftan bölgemiz hayvancılıkta geçmişi olan bir bölge. Ancak bizim et üreticilerimiz büyük tüccarları burada bulamamanın şikâyetini yaşıyorlardı. Çünkü büyük tüccarlar buraya gelip hayvanları topladıkları zaman dört başı mamur bir kesimhane bulamadıklarından bunları ya Samsun’a ya Sivas’a ya da Yozgat’a götürmek zorundaydılar. Burada kesimhane olmayınca hayvanı buradan alıp nakliye masrafını da üstüne koymak zorundaydılar. Ama artık nakliye masrafından kurtuldukları için hayvanı burada alacaklar, yanı başındaki kesimhanede kestirebilecekler. Hal böyle olunca bu kesimhane büyük et tüccarlarını da bölgeye çekmiş olacaktır. Tüccarlar burada kestirmiş oldukları hayvanları buranın soğuk hava depolarında bekletebilecekler ve ne zaman ihtiyaç duyarlarsa büyük şehirlere götürebileceklerdir. Tabi burada bu büyük tesisin hizmete girmesinden ziyade en önemli husus da bu tesisin bir birliktelikle bir dayanışmayla yapılmış ve açılmış olması. İnşallah önümüzdeki süreçte bölgesel halimizi de aynı dayanışma içerisinde yapar ve hizmete sokar, böylelikle birlikteliğin ikinci meyvesini de almış oluruz. Ben tesisimizin bölgemize hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum.

Birlikten doğan güç

Tanıtım ve bilgilendirme toplantısında konuşan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, “Bu tesisi ben şöyle ifade ediyorum; birlikten doğan güç. Birliktelik önemli. Ne kadar birlik ve beraberlik içerisinde olunursa, beraberlik yetimizi ne kadar çok çoğaltırsak, yaptığımız işler o kadar bereketli olur, hem de yaptığımız işlerden sonuç alırız diye düşünüyorum. Burada sivil toplum kuruluşlarının başkanları var. İnanıyorum ki, onlarla burada el ele kol kola birçok çalışmayı da Allah’ın izniyle yapacağız. Buna canı yürekten inanıyoruz” dedi.

Başkan Eroğlu, “Bu tesisten yola çıkarsak, Tokat’ ımız hayvan potansiyeli anlamında Türkiye’de 2016 yılı sonu rakamlarına göre 16 sırada. Yani hayvan potansiyeline sahip Türkiye’nin 16 ili. Bu önemli bir sayı” diyerek sözlerini sürdürdü.

“Bu daha da iyi olmalı. Biz hedefimizi 10 sıraya doğru koymalıyız. Bu tesisimiz hayvancılığımıza öne verecek, örnek olacak. Bugün Türkiye’de hatırı sayılır tesislerden bir tanesi. Herhalde Türkiye’de böyle bir tesisi üçü beşi geçmez. Karadeniz’de yok. Teknik anlamda gerekenleri Pancar Ekicileri Kooperatif Başkanımız söyledi. Burada sağlıklı ve İslami kesim yapılmakta. İnanıyorum ki bu tesisimiz daha da büyümeye ve gelişmeye namzettir. Bunu örnek alıp başka yatırımcılarımız bunun daha iyisini yaparlar. Biz de bundan büyük memnuniyet duyarız. Amacımız bölgeyi bir tarım ve hayvancılık bölgesi halinde getirmek. Yine turizmde Tokat’ı hak ettiği bir konuma getirmek hepimizin en önemli gayesi. Biz bu tesisi Cumhurbaşkanımızın, bakanlığımızın destekleriyle ve hep birlikte yaptık. Herkese teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum.”

Related posts

Güç birliği için; Platform Çalışmalarına başlandı

Tokattan Haber

820 yıllık Niksar Kalesi kitabesi yerine yerleştirildi

Tokattan Haber

Şehit aileleri Almus’ta bir araya geldi

Tokattan Haber

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir