Manşet Tokattan

Tokat’a Üç Yeni Büyük Ova Daha İlave Edildi.

Bakanlar Kurulu Kararıyla ilan edilen 3 (üç) Büyük Ova ya ilave olarak Cumhurbaşkanlığı kararıyla üç tane daha eklendi.

Bununla birlikte daha önce Tokat Ovası olarak adlandırılan Kazova ve Gözova ovaları ayrılarak iki ayrı ova olarak Cumhurbaşkanlığı kararı ile yayınlandı.

Bu kararla Tokat İlimizdeki Büyük Ova sayısı 7 (yedi) oldu.

Tokat Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Şahin konu ile İlgili olarak, ”İlimizde yeni ilan edilen büyük ovalarımızla birlikte sayısı 7 ‘ye çıkan ovalarımızdan; Kazova, Gözova, Niksar ve Erbaa ovaları 21.01.2017 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile  daha önceden Büyük Ova ilan edilmişti. 21.03.2018 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararıyla Çamlıbel, Zile ve Maşat Ovaları da Büyük Ova olarak belirlenmiş ve bu yeni ovalarla toplam ova alanı 77.328 hektara ulaşmıştır. Ovaların alanları,

Tokat Kazova Ovası (23.667,4 ha),

Tokat Gözova Ovası (1.855,6 ha),

Tokat Niksar Ovası  (9.066,7 ha),

Tokat Erbaa Ovası    (15.202,3ha)

Tokat Çamlıbel Ovası (11.260,3 ha),

Tokat Zile Ovası (5.909,1 ha),

Tokat Maşat Ovası (10.366,6 ha)  dır.

Bu sayede tarım arazilerinin korunması,  kullanılması ve arazi bozulmasının önüne geçilmesi için yapılan yasal düzenlemelerle daha çok destek sağlanmıştır. Belirlenen bu ovaların, topraklarımızın korunması açısından çok önemli bir karar olduğunu ve hayırlı olmasını dilerim” dedi.

5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunun 12. Maddesinde “Büyük Ovalar; tarımsal üretim potansiyeli yüksek, erozyon, kirlenme, amaç dışı veya yanlış kullanımlar gibi çeşitli nedenlerle toprak kaybı ve arazi bozulmalarının hızlı geliştiği ovalardır.

Büyük ova belirlenmesinde o ildeki kurulun, birden fazla ili ilgilendiren büyük ovalarda ise ilgili kurulların görüşü alınarak bakanlığın teklifi ve Bakanlar Kurulu kararı ile büyük ova koruma alanı olarak belirlenmektedir.

Büyük ova belirlemede, ovada bulunan tarım arazisinin alan büyüklüğünün yanı sıra; tarımsal üretim potansiyeli, ülke ve bölge tarımındaki önemi ile erozyon, çoraklaşma, kirlenme ve amaç dışı kullanım gibi tehditlerin olumsuz etkileri nedeniyle arazi bozulma risklerinin yüksek olması hususları da dikkate alınmaktadır.

 

 

Related posts

Vali Toraman Almus ilçesinde temaslarda bulundu

Tokattan Haber

Kadim Durmaz: Yeni eğitim sorunlarla başlıyor

Tokattan Haber

Hayatınızdaki negatif enerjilerden kurtulmanızın 12 yolu

Tokattan Haber

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir