Editör'ün Seçtikleri Köşe Yazıları Manşet Tokattan

Başkan Yılmaz Bekler ve Yerel Seçimler

Bu hafta içerisinde Kanal60 Televizyonunda yayınlanacak (bu yazı yazıldığında henüz yayınlanmamıştı) olan ve moderatörlüğünü yaptığım  “Siyaset, Toplum ve Kentsel Gelişim” programının konusu Turhal Belediye Başkanı Sayın Yılmaz Bekler ve icraatları idi.

Programdan önceki günlerde bir çalışma yapma olanağına kavuşmuş olmam, Sayın Başkanın gerçekleştirdiği hizmetlerle ilgili doyurucu bir bilgiye kavuşmamı sağlamıştı ama vatandaşın düşüncelerini öğrenme fırsatı bulamamıştım.

Sayın Bekler’i söz konusu programa almadan önce ve program sonrası Turhallı vatandaşlarla sohbet etme ve düşüncelerini öğrenme fırsatını da buldum.

Sayın Bekler ’in gerçekleştirmiş olduğu hizmetlerini öğrendiğimde,  bu çalışmaların, özellikle Ak Partili seçmenler ya da vatandaşlar nezdinde bir memnuniyete dönüşme olasılığının yüksek olabileceğine ilişkin bir kanaat edinmiştim ama kökleşmiş ideolojik saplantılar nedeniyle Ak Partili olmayan seçmen ya da vatandaşlarda da yüksek bir memnuniyet oluşturabileceğine ihtimal vermemiştim.

Öyle ki, bir lokalde yaptığımız bir sohbette, Ak Partili olmayan bir vatandaşın, “Mezardan babam çıksa gelse partimi değiştirmem ama belediye seçimlerinde Yılmaz Bekler Başkana oy vereceğim”, başka bir vatandaşın da, “Dinimi değiştiririm, partimi değiştirmem ama bu yerel seçimlerde oyumu Yılmaz Başkana vereceğim” dediklerini duyduğumda, Yılmaz Başkanın Turhallılarda yüksek bir memnuniyet oluşturduğuna kani oldum.

Turhallılardaki bu yüksek memnuniyet düzeyi, Sayın Yılmaz Bekler Başkanın, önümüzdeki yerel seçimlerde Belediye Başkan Adayı olarak gösterilmesi için yeterli olur mu bilmem!

Ama bildiğim bir şey var ki, yapılan kamuoyu anketleri de bu yüksek memnuniyet düzeyinin varlığını doğruluyor.

Başkan Yılmaz Bekler ‘in 2016 yılından itibaren her yıl “Hizmet Ölçüm ve Beklenti Anket” leri yaptırdığı ve veriye dayalı hizmete öncelik verdiği biliniyor.

2016, 2017 ve son olarak da 2018 de yaptırdığı kamuoyu anketleri Başkan Yılmaz Bekler ‘in vatandaş nezdinde yüksek bir memnuniyet düzeyi oluşturduğunu doğruluyor. (oranları açıklamamam istenildiği için vermiyorum)

Bu sohbetlerde öne çıkan başka bir ilginç detay da şu;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Yerel seçimlerin startını vereceğiz. Bu startı verirken kaşına gözüne değil; hem iş bitirme potansiyeline hem de halkla uyumuna bakarak adım atmak durumundayız. 2019 Mart’ına kadar bu belediyeciliğin adını doğrusu gönül belediyeciliği seferberliği olarak koyuyorum” sözünden hareket eden bazı rakiplerinin Başkan Yılmaz Beklerle ilgili olarak “Vatandaşla iletişimi zayıf “ şeklinde söylenti çıkarmalarına yönelik.

Bu söylentilerin cevabı yine bu sohbetlerde veriliyor ve “Göreve geldiği günden itibaren neredeyse her ay, bazen her hafta ”Yoğurtmaçlar Bizden Çaylar Sizden” adıyla mahallelerde vatandaşla bir araya gelen, onların sorunlarını beklentilerini, ihtiyaçlarını öğrenen bir başkan için çıkartılabilecek en saçma, en tutarsız söylenti bu olsa gerek. Demek ki başka bir kusurunu bulamamışlar. Buradan tutturmaya çalışıyorlar” deniliyor.

Vatandaşların bu sohbetlerde yaptıkları tespitler, yapılan kamuoyu anketlerince de doğrulanıyor. 2016 ve 2018 de yapılan kamuoyu anketleri Başkan Bekler’in vatandaşla iletişim düzeyinin de yüksek olduğunu ortaya oyuyor.

Elbette Turhallıların Başkan Sayın Yılmaz Bekler’ e olan teveccühleri, özellikle parti yönetiminde karşılığını bulur mu bilemeyiz.

Ama öğrendiklerimden çıkarttığım şu ki, Başkan Bekler gerçekten 4 yıllık sürede çok önemli icraatlar yapmış ve Turhal’da gözle görülür bir değişimin yaşanmasını sağlamış.

Ancak ben Turhal’da gördüğüm üç hususa temas etmeden geçemeyeceğim.

Başkaları için önemli olmayabilir. Ama bu hususlar bir şehrin kentleşmesi ve markalaşması açısından “olmazsa olmaz” larıdır ve atılması gereken en önemli adımlardır.

Bunlardan birisi; Çevre ile ilgili uygulamalardır.

Başkan Yılmaz Bekler’in, Yeşilırmak’ı, dereleri ıslah çalışmaları filan bunlardan bahsetmeyeceğim.

İşaret edeceğim husus; Emine Erdoğan Hanımefendi’nin rehberliğini yaptığı “0 Atık” projesine Turhal Belediyesinin bundan çok çok önceden başlamış olmasıdır.  Başkan Bekler belediye hizmet binası içerisinden başlamak üzere cadde ve sokaklara yerleştirdiği dönüşümlü çöp üniteleri ile “ 0 Atık” uygulamasına çok önceden başlamış. Başka şehirlerimizde de uygulaması var mıdır bilmiyorum, tanık da olmadım ama çöp konteynırlarının köpüklü suyla yıkanması ve belediye otobüs duraklarının deterjanlı su ile yıkanması uygulamasını bile ilk kez, burada; Turhal’da gördüm.

Diğeri: Marka elemanları kimliklendirme çalışmalarıyla ilgili…

Başkanlığını yaptığım TUDER (Tokat Turizm Tanıtma Derneği) olarak 2010 yılından itibaren markalaşma çalışmaları kapsamında Tokat’taki işaret ve yön levhalarının ulaşım mesafesi ve gidilecek yeri göstermesi dışında Tokat’ın logosunu da içermesini öneriyoruz.

Bu uygulamanın ilk kez Turhal’da uygulamaya alındığı gördük ve çok memnun olduk.

Turhal Belediyesi, yaptığı numarataj çalışmaları kapsamında, marka elemanları kimliklendirme çalışmalarının bir örneğini sergileyerek, yön ve işaret tabelalarına Turhal’ın sulietini koymuş.

Üçüncüsü ise; Çağdaş ve insancıl bir yaklaşımla yapılmış Hayvan Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezi…

Başka ilçelerimiz ya da merkezde de hayvan barınağı var ancak burada yapılan hayvan barınağı belki de bölgede tek.

Hayvanların sığınabileceği, karınlarını doyurabileceği bir barınak olmanın dışında, Turhallıların gezmeye gelebilecekleri, dinlenebilecekleri, hayvanlarla oynayabilecekleri bir alan oluşturulmuş.

Hayvanların sağlık kontrollerinin ve kısırlaştırma operasyonlarının yapılabildiği bir barınak.

Öyle ki; acil durumlar için “Haybulans” ismiyle bir ilk yardım hizmeti bile devreye sokulmuş. Yardıma muhtaç veya yaralı bir hayvan gördüğünüzde arıyorsunuz, geliyorlar. İnanılmaz iyi bir uygulama!

Başkan Bekler’i kutluyorum! Demek ki Hayvan severlerden ödül alması boşuna değil!

Tüm başarılı icraatlarının yanında, bu uygulamaları için Başkan Bekler’i ayrıca kutlar ve Turhal’a yaptığı başarı icraatlarının ödülünü yaklaşan seçimlerde de almasını umarım.

 

 

Related posts

Beklenen zam geldi

Tokattan Haber

AK Partililere…

Tokattan Haber

Başkan Özcan muhtarlarla buluştu

Tokattan Haber

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir