İlçeler Manşet Niksar Tokattan

4.Uluslararası Niksarcup Yarışması

DOĞA SPORLARI

Günümüz dünyasında yoğun iş temposu, kalabalık ve çarpık kentleşme, çevre ve gürültü kirliliği insanları rekreasyon faaliyeti olarak doğa sporlarına yöneltmiştir. İnsanın; günlük yaşamın stresini şehir dışında doğayla baş başa kalarak, hem bedenine hem zihnine spor yaptırarak atabileceği, yeni İnsanlarla tanışarak onlarla birlikte doğayla İç içe olmanın zevkini paylaşabileceği, hem kendisiyle, hem arkadaşlarıyla, hem de doğayla yarışabileceği ve bundan haz duyabileceği doğa sporlarına ilgi ülkemizde de artmaktadır.

ORYANTİRİNG

Her türlü arazide yapılabilen, katılımcıların kontrol noktalarını harita ve pusula yardımı ile en kısa zamanda ziyaret etmeye çalıştığı bir doğa sporudur. Kısaca bedensel ve zihinsel çalışmanın birlikte ifadesi olan Oryantiring; sadece düz bir koşu değil, aynı zamanda kontrol noktaları aranırken zamanın nasıl geçtiğini anlayamadığımız bir oyundur. Bir doğa sporu olarak yediden yetmişe kadar her kesime hitap eden Oryantiring ayrıca bütün ailenin birlikte yapabileceği bir aile sporudur.

Oryantiring’i benzerlerinden ayıran en önemli unsur koşarken takip edilecek bir liderin veya işaretlenmiş bir parkurun olmamasıdır. Sporcular atletik kapasitelerine ek olarak mutlaka zihin yeteneklerini kullanmaları gerekmektedir. Oryantiring’in bu özelliği yarışmacılar arasındaki fiziksel özellik farkını ortadan kaldırmakta, yarışmanın başında neredeyse tüm sporcuları eşit hale getirmektedir.

Genellikle ormanlık alanda yapılan Oryantiring sporu ile yarışma süresince ilçemizde konaklayacak sporcu, antrenör ve teknik ekiple ilçemizin tanıtımı için önemli bir etkinliğe imza atmış olacağız.

Tarih, tabiat, kültür ve turizm kenti Niksar, Orta Karadeniz’in iç kısımda Kelkit vadisi üzerinde Tokat iline bağlı bir ilçedir. Yüzölçümü 955 km2, ortalama rakımı 350 m olan Niksar, Canik dağlarının Kelkit vadisine inen eteklerinde kurulan ve Kelkit ırmağının geçtiği vadi boyunca uzanan tabii güzelliklerin şehridir. İklim olarak orta Karadeniz iklimi ile iç Anadolu iklimi arasında bir geçiş iklimi bölgesidir. Kışlar ılık ve yağışlı yazlar ise sıcak geçmektedir. Yıllık yağış ortalaması 500 mm, yıllık sıcaklık ortalaması ise 15derecedir. Tarım arazisi bakımından elverişli bir ovaya sahiptir. Yetiştirilen ürün çeşidi olarak zengin bir yapıya sahip Niksar ovası yılda birden fazla ürün vermektedir. Danişmendli, Selçuklu ve Osmanlı zamanlarının Türk İslam kültürünü yansıtan eserlerle donatılan şehir, tarihin izlerini bütün ihtişamıyla yaşatan zengin bir açık hava müzesi görünümündedir. Niksar, Danişmendliler devleti kurucusu olan Melik Danişmend Gümüştekin Ahmet Gazi tarafından fethedilmiş, Niksar’ı sahil Rumlarına karşı mücadelede kendisine hem bir üs hem de bu devletin başkenti olarak seçmiştir. Bu dönemde Niksar ilim ve kültür merkezi haline gelmiştir. Tarihi ipek yolunda olan Niksar, Osmanlı padişahlarından Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman gibi büyük padişahlara ev sahipliği yapmıştır. Kentimizde birçok tarihi eser bulunmaktadır.

Adres

TOF TOKAT İL TEMSİLCİLİK BİNASI

Çepnibey Mahallesi Fatih Sultan Mehmet Caddesi No:282 60600/Niksar

Ziya İlker MELİKOĞLU

Telefon: 0532 205 03 95

E-posta adresi: z.ilkermelikoglu@gmail.com

Daha önceki yıllarda Kademe yarışlarına, Milli Takım ve Gelişim Kamplarına ev sahipliği yapan ilçemiz, bu yılda Türkiye Oryantiring Federasyonu, Niksar Belediyesi, Ayvaz Su ve Niksar Doğa Sporları Kulübü iş birliği ile yeni bir şampiyonaya ev sahipliği yapacaktır.

YARIŞMA PROGRAMI;

13 Ekim 2018 Cumartesi günü saat 10:00 da Çamiçi Yaylasında Uzun Mesafe Yarışı, (Ödül Töreni Saat 15:30)

13 Ekim 2018 Cumartesi günü saat 19:30 da Şehir Merkezinde Gece Oryantiring’i Yarışı, (Ödül Töreni Saat 21:30)

14 Ekim 208 Pazar Günü günü saat 10:00 da Çamiçi Yaylasında Orta Mesafe Yarışı, (Ödül Töreni Saat 15:30)

Yaklaşık 100 kulüp ve 1000 in üzerinde sporcunun katılımının beklendiği şampiyonaya ulusal, yerel tüm yazılı, görsel ve internet üzerinden yayın yapan kurumlar davetlidir.

Related posts

Sevgi İncitmez Projesi’nin proje toplantısı yapıldı

Tokattan Haber

Niksar ve Korganlılar aynı çatıda buluştular

Tokattan Haber

Kadim Durmaz: Yeni eğitim sorunlarla başlıyor

Tokattan Haber

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir