İlçeler Manşet Tokattan Turhal

Başkan Yılmaz Bekler: Ölçülebilir pozitif bir fark yarattık, Turhal’ın 50 yıllık geleceğini inşa ettik

Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler belediye çalışmalarına yeni bir yorum getirdiklerini belirterek, ekibiyle birlikte gerçekleştirdikleri çalışmalarla ölçülebilir pozitif bir fark yaratmış olduklarını ifade etti.

Bekler, “Eğer başarıyı; bir şehri önceden aldığımız nokta ile, getirdiğimiz nokta arasındaki pozitif fark diye tarif edecek olursak, başarılı olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim” dedi.

10 metre genişliğinde 100 km asfalt

Rakamların da bunu gösterdiğine vurgu yapan Başkan Bekler sözlerine şöyle devam etti.

“Biz 4, 5 yıllık zaman dilimi içerisinde Turhal’da 200 bin tonun üzerinde asfalt döşemişiz. Bu 10 metre eninde 100 kmlik bir yola tekabül ediyor. 500 bin metre karelik kilİtli parke döşemişiz. Bu da bütün hizmetlerin tüm mahallelere yaygın olarak verildiğinin bir göstergesidir. Kaldı ki bu 4,5 yıllık zaman dilimi içerisinde Turhal’ın kabuk değiştİrdiğini, özellikle gurbetçi kardeşlerimiz yakınen fark edebiliyorlar. Yenilenen kavşakları, yenilenen caddeleri, yenilenen kaldırımları, yenilenen sinyalizasyonları, doğal gaz çalışmaları, aydınlatma direkleri ve alt yapı çalışmalarıyla gerçekten Turhal şu an kabuk değiştirmiş durumdadır. Herşey den öte 4,5 sene önceki Turhal’ın müzmin sorunları artık yok. Turhal’ın sorunlarını konuşurken, bu müzmin sorunlarla uğraşan bir belediyeyi konuşmuyoruz. Daha aktif daha dinamik, örgütsel yönetimi çok üst düzeyde, vatandaşına kaliteli hizmet sunabilen bir belediye ile vatandaşlarımızın karşısındayız. Önümüzdeki dönemde de bu tecrübemizden daha fazla istifade ederek, yeni dönemde de vatandaşımızın karşısına çıkmayı düşünüyoruz.”

Yatırımı ve istihdamı artıracak sonuç alıcı çalışmalar yaptık

Başkan Bekler, Turhal’ın bölgenin parlayan yıldızı olduğunu kaydederek, ortasından geçen Yeşilırmak, yanı başında bulunan Kazovası, içinden geçen tren yolu, şeker fabrikasıyla, antimon madeniyle mermer yataklarıyla, gelişen ve büyüyen organize sanayi bölgesiyle, tarım ve hayvancılık alanındaki yeni gelişmeler ve yatırımlarla bölgenin parlayan yıldızı, Tokat’ın da en büyük ilçesi olduğunu belirtti.

Başkan Bekler, bu alanlarda Turhallı vatandaşların ekmeğini büyütmek için de çaba gösterdiklerini ifade ederek, “Göreve geldiğimizde önce gençlik meclisimizi kurduk ve gençlere yönelik çalışmalar yürüttük. Hafta sonları büyük şehirlerin ticaret ve sanayi odalarını dolaşarak organize sanayi bölgesine yatırım gelmesi için çalışmalar yaptık.Organize sanayi bölgemizde çalışan sayısı 1250 iken, şimdi 2.500 e çıkmış durumdadır. Bu da yatırımların şehrimize geldiğinin göstergesidir. Diğer taraftan yapmış olduğumuz et kombinası, kırsal kalkınmadan gelene hibe kaynaklarla yapılan çiftlikler yöremizde hayvancılık gelişmesine işaret etmektedir. İnşallah yeni dönemde bu alanda yeni gelişmeler de olacak, özellikle hükumetimizin bu bölgeye yapmış olduğu destekle hayvancılık ve tarımın çok daha ileriye gideceğine inananlardanım” dedi.

Vatandaşın beklenti ve ihtiyaçlarına yönelik çözümler ürettik.

Başkan Bekler gerçekleştirdikleri hizmetlerle ilgili olarak vatandaşın olumlu yöndeki algısını gördüklerini kaydederek sözlerine devam etti.

Bekler, “Onlarla bir araya geldiklerinde bizi tebrik etmelerinden ve yaptırdığımız vatandaş anketlerinden de anlayabiliyoruz.  Göreve geldiğimizde ilk yaptığımız iş bu şehrin sorunları neler diye bir anket yapmak oldu. Yaptığımız ankette birinci sırada çıkan husus, iş ve istihdam sorunu, ikincisi alt yapı, üçüncüsü ise trafik sorunlarıydı.  İş ve istihdamı artırmak için özellikle gençlerimize yönelik Avrupa Birliği projeleri hazırladık. Bu çerçevede 300 bin Euro’luk sanayi sektörüne kaynakçı yetiştirme projesi ile 150 gence istihdam olanağı yarattık. Yine 140 bin Euro’luk kadın girişimciliğini destekleme projesini hayata geçirdik ve 30 kadını ekonomiye kattık. Yine yerel aktörlerle işbirliği içersinde 350 insanımıza seracılık eğitimi vererek girişimcilik yolu açtık” dedİ.

Bölgenin en modern ve kapsamlı Pazar yerini yaparak vatandaşımızın hizmetine açtık

Başkan Bekler Turhal’da Çarşamba günleri bir Pazar kurulduğunu adına Çarşamba Pazarı denildiğini ,bu pazarın önceden yağmurun, karın, çamurun altında yürütüldüğünü belirterek, 7900 m² kapalı alanda Kapalı Pazar Yeri yaptıklarını belirterek, “Zabıta odaları çocuk oyun odalarından, mescidine, tuvaletine, sosyal donatılarına varıncaya kadar, içerisinde kamyon ve tırların manevra yapabileceği akıllı bir pazara kavuşturduk. Bizim için hayat kaynağı olan bu pazarı böyle geliştirmekle şehir ekonomisine de büyük bir katkı sunmuş olduk” dedi.

Kentsel dönüşüm

Başkan Bekler prestij projelerinden birisinin de kentsel dönüşüm projesi olduğuna vurgu yaparak, sözlerini sürdürdü.”Eski Turhal dediğimiz Camii Kebir ve Kova Mahalleri’nde kentsel dönüşüm çalışmalarını tamamladık, bakanlıkla protokollerimiz imzalandı, projelerimiz hazır ve şu an vatandaşlarımızla söleşme imzalıyoruz. Toplam 270 hektarlık bir alanda 2000 konut 300 ticaret hane yapılacak. Bu çerçevede eski Turhal eski Türk evleri tarzında yeniden canlanacak. Eski Turhalımızın yanı başında bulunan kalenin surları, burçları eski dokusuna uygun bir şekilde yeniden inşa ve restore edilecek ve ırmağımızdaki sahil projesi de tamamlanarak eski Turhal, kale ve ırmak yeniden eski canlılığına dönecek.”

350 nin üzerinde etkinlik      

Başkan Bekler çalışmalarının bunlarla sınırlı olmadığının altını çizerek, sosyal belediyeciliğin de önemine inandıklarını ifade etti. Yolların kaldırımların, fiziki ortamların yenilenebileceğinin mümkün olduğunu vurgulayan Başkan Bekler, “Ancak insanın mutluluğu yaşam koşullarının düzelmesiyle alakalıdır. Sozyal ve kültürel çalışmalarla da insana hizmet etmelisiniz.İnsanlar o şehri benimseyebilmeli. Turhal önceden insanların evlerinden çıkmadıkları tutuk bir şehirdi. Biz sosyal belediyecilikle insanların evlerinden çıkmalarını ve etkinliklere katılmalarını sağladık. Göreve geldiğimiz günden bu yana 350 nin üstünde salon programı icra etmişiz”dedi.

Alt yapıya ağırlık verdik,şehrin 50 yıllık sorununu çözdüğümüzü düşünüyorum

Belediye Başkanı Yalçın Bekler, hizmetlerinin bunlarla sınırlı olmadığı söyleyerek, alt yapıya da ağırlık verdiklerini ifade etti. Çünkü anketlerimizde öne çıkan ikinci sorun altyapı sorunlarıydı. Biz de bu soruna el attık. 20 km nin üstünde yağmur suyu hattı,  40 km nin üzerinde içme suyu hattını yeniledik. Bu şehri ilk kez yağmur suyu hattıyla buluşturduk. Tüm çarşı ve ana bulvarlarımızın, caddelerimizin yenilenmelerini sağlarken önce alt yapısına girdik, ondan sonra üst yapıya geçtik. Çarşımızı sil baştan yeniledik. Dokunmadık bir metre kare alan bile bırakmadık. Alt yapı belediye başkanlarının girmek istemedikleri bir alandır. Çünkü alt yapı risklidir. Hem çok pahalıdır hem de yönetimi yıpratıcıdır. Bir an önce açtığınız yerleri kapatmazsanız insanımız şikayetlenir. Biz böylesine bir alt yapıya başlamakla böyle bir riskin altına da girdik. Elhamdülillah yüzümüzün akıyla çıktık. Bu riski almakla neyi başarmış olduk. Bu şehir artık kanser yapıcı asbestli borulardan su içmiyor. Daha temiz ve sağlıklı suyu kavuşturmuştur. Önceden en ufak bir yağmurda belediyeyi teyakkuza geçirirken, artık şiddetli yağmurlarda bile apartmaların zemin katlarını su basmıyor. Alt geçitlerimizi su basmıyor. Bu yatırımlarla şehrin 50 yıllık sorununun çözüldüğünü düşünüyorum” dedi.

 Mahalle konakları ve Hanımeli Kültür Sanat Merkezi

Bekler hanımların da iş sahalarına ve sosyal yaşama katılmalarını sağlamak için mahalle konakları yaptıklarını söyleyerek, sözlerini sürdürdü.

“Mahalle konaklarında, Hanımeli Kültür ve Sanat Sokaklarında etkinlikler düzenledik.Hanımların bu etkinliklerle üretmiş oldukları ürünleri pazarımızda, El Emeği Göz Nuru Pazarı altında, sadece haımların işletmiş oldukları Pazar gününü onlara tahsis ederek, onların ev ekonomilerine katkıda bulunmalarını sağlamış olduk.”

Başkan Bekler özellikle gençlere yönelik semt sahaları yaptıklarını belirterek, “ Okul bahçelerinde inşa etmiş olduğumuz sahalarda gençlerimizi spora teşviş ettik, onları kötü alışkanlıklardan kurtarmaya özen gösterdik. Bütün bunlar geçmiş 4,5 yıllık zaman dilimini iyi değerlendirdiğimizin rakamsal göstergeleridir” dedi.

 

SEVGİLİ TURHALLILAR!Değişen ve Gelişen Turhalımızı A Haber ekranlarında tüm Türkiye'ye anlattık. Göreve geldiğimiz günden itibaren aynı aşk ve heyecanla söz verdiğimiz gibi çalışmaya devam ediyoruz. İşimiz gücümüz Turhal Elhamdulillah.

Yılmaz Bekler paylaştı: 23 Eylül 2018 Pazar

İlgili Yazılar

EYÜP EROĞLU ve BELEDİYELERİN BASIN YAYIN, HALKLA İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ

Kadir Özbilgin

Çiftçinin beklediği karar: Kredi borçları bir yıl ertelendi!

Tokattan Haber

Cumhurbaşkanlığı sistemi ne getiriyor?

Tokattan Haber

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir