Kültür Sanat Manşet Tokattan

Turlar ile ilgili yeni düzenleme geliyor

Okullar, vakıflar, dernekler, mahalle, köy sakinleri artık bir otobüs ya da minibüs ayarlayıp tur düzenleyemeyecek.

Turlar için mutlaka yetkili bir acenta ile iş birliği yapılacak. Yeni yılla birlikte her turda TÜRSAB`a kayıtlı bir rehberin yer alması da zorunlu hale gelecek.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, “İş veya tur arayan rehberin kendi adını yazdıracağı, aynı zamanda acentenin de hangi konuda, nerede rehber arıyorsa onu oraya yazacağı, iki tarafı buluşturan bir platform hazırladık. Bunu yayına alıyoruz pazartesi günü.

7 bin 500 acente ile 7 bin 500 rehber bu platformda bir araya gelecek” dedi.

TÜRSAB ve Türkiye Rehberler Birliği (TUREB) arasında imzalanan Kapsamlı İş Birliği Protokolü Töreni’nde sektörün gelişimi için tasarlanan planlara ve denetim faaliyetlerine ilişkin değerlendirmeler yaptı.

Bunlardan biri izinsiz turlarla ilgiliydi. Denetimlerin yeni yılla birlikte artacağını kaydeden Bağlıkaya, bundan böyle denetimsiz, yetkisiz turlarla çok daha sıkı şekilde mücadele edileceğini, konuyla ilgili yeni bir düzenlemenin de yeni yıla yetişeceğini söyledi.

Bağlıkaya, 1618 Sayılı yasada, “Belediyelerin, okulların ve diğer kurumların ticari bir faaliyet olarak tur yapması yasaklanmıştır” yönünde ifadelerinin bulunduğunu belirterek ticari amaç gütmeyen turların serbest olduğunu, burada yasal bir boşluk bulunduğunu dile getirdi.

Yeni yasa için çalışmalara başlandığını anlatan Bağlıkaya, “Önümüzdeki senenin ilk aylarında bitirmiş olacağız. Buralarda bu tür boşlukları da elimizden geldiği kadar kapatmaya çalışıyoruz. Belediyeler resmi kurumlar, tabii ki tur yapabilirler ama rehber almak zorundalar, seyahat acentesi kullanmak zorundalar” dedi.

Gazete Vatan`ın haberine göre; Okulların, belediyelerin, hastanelerin, postanelerin kafasına göre turlar düzenleyemeyeceğini belirten Firuz Bağlıkaya, “Ücretsiz de olsa tüm kurum ve kişiler turlarında rehber ve acenta kullanacak kurallara ve standartlara uyacak” diye konuştu. Türkiye’de her yıl yaklaşık 250 bin kişinin yetkili acentaların dışında turlara yöneldiğini belirten Bağlıkaya, “Aracın gerekli standartlara uymaması, servislerinin zamanında yapılmaması kazaları da beraberinde getiriyor” dedi.

Firuz Bağlıkaya, sözlerini şöyle sürdürdü: “Acente aradığı rehberi kurulacak platformda bulacak. Rehberler de boş kalmayacak. Sistemde herkesin belgeleri ve bilgileri olacağı için bu alanlarda korsan iş yapılamayacak.” TUREB Başkanı Zeki Apalı da sahada yaşanan sorunları yıllardır gözlemlediklerini ifade ederek, hem acentelerin hem de rehberlerin sorunlarının çözümüye ilgili çalışma yaptıklarını söyledi.

Related posts

Ağaçların dibine düşen odun parçalarından mükemmel sanat eserleri yaratıyor

Tokattan Haber

Kentini Tanı, Kendini Tanı

Tokattan Haber

Uzman değişimi projesi

Tokattan Haber

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir