Manşet Tokattan

Kadim Durmaz’dan şarbon hastalığı ve ithal hayvan soruları

CHP Tokat Milletvekili, TBMM idare Amiri Kadim Durmaz Hayvan ithalatının halk sağlığına etkileri ve ortaya çıkan şarbon hastalığı konusunda yazılı bir önerge verdi. Önergesini Tarım ve Orman ve Sağlık Bakanına yönelten Durmaz, hayvan ithalatı sırasında ortaya çıkan denetim açıklarını gündeme getirdi, şarbon hastalığının görüldüğü bölgeleri ve kaç kişinin hastalıktan etkilendiğini, hastalık tehdidine karşı alınan önlemleri sordu.

Durmaz; Hayvan ithalatı sırasında 21 günlük karantina uygulandı mı?

Önergesinde 21 günlük karantina uygulamasının önemine değinen Durmaz, “ Laboratuvar sonuçları çıkana kadar bu uygulamanın yapılması çok önemlidir. Tarafımıza ulaşan bilgilere göre, ithalat esnasında karantina uygulama yapılmadan hayvanlar ülkemize sokulmuştur. Şarbon hastalığının çıkmasının sebepleri bu denetimsizliktir. Halk sağlığı alenen hiçe sayılmıştır. “ dedi.

“ Yurttaşa ucuz et yiyeceksiniz diyerek ithalat güzellemesi yapıldı, fakat sofrasına et koymakta zorlanan yüzlerce ailenin sağlığı korunamadı.”

Durmaz’ın açıklamasının devamı ve sorular şöyle; “Ülkemizde hayvancılığı destekleyip geliştirmek mümkün iken ithalat konusunda ısrarcı bir politika izlenmesi ülkemizdeki hayvancılığın sürdürülebilirliğini olumsuz etkilediği gibi, ithalat sonucu farklı ülkelerden birçok hastalığın ülkemize girmesine sebep olmuş, bu durum halk sağlığı açısından büyük riskler oluşturmuştur. Hayvan ithalatı gerçekleştirilirken yapılan denetimlerin yetersizliği, 21 günlük karantina uygulamasının yapılmayışı ve yeterli veteriner hekim kontrolünün sağlanamaması bugün birçok bölgede şarbon hastalığının ortaya çıkmasına sebep olmuştur.”

Önergede yer alan sorular;

1-         Hangi illerde Şarbon Hastalığı sebebiyle karantina bölgeleri oluşturulmuştur?

2-         Şarbon şüphesi yâda teşhisiyle hastanelere başvuran kişi sayısı kaçtır?

3-         2017-2018 yılları arasında ithal edilen hayvan miktarı ne kadardır?

4-         Hangi ülkelerden hayvan ithalatı yapılmıştır?

5-         İthal edilen hayvanların sağlık denetimi ve laboratuvar denetimleri yapılmış mıdır? Bu denetim hangi birimlerce yapılmıştır?

6-         İthal hayvan alımında veteriner hekim görevlendirilmiş midir? Toplam kaç veteriner hekim görevlendirilmiştir? 6 aydır hayvan seçimlerinin ithalatçı firma tarafından yapıldığı ve hekim görevlendirilmediği bilgisi doğru mudur?

7-         Hayvanların laboratuvar sonuçları tamamlanmadan ülkeye sokulduğu doğru mudur?

8-         İthal edilen hayvanların sağlık kontrolünün ve laboratuvar sonuçlarının doğru çıkması için 21 günlük sınır karantinası gerekliliği vardır. Hayvan ithalatı öncesi sınır bölgesinde 21 günlük karantina uygulaması yapılmış mıdır?

9-         Şarbon tehdidine karşılık aldığınız önlemler nelerdir?

10-       Türkiye 2001 yılından bu yana tarım alanlarının yüzde 23’ünü, mera alanlarının ise yüzde 28’inden fazlasını kaybetti. Son 26 yılda 4 milyon hektar tarım arazisi yok edildi. Ülkemizdeki hayvancılığı geliştirmek, ithalata son vermek adına somut bir planlamanız var mıdır?

İlgili Yazılar

OKA mali destek imza töreni gerçekleştirildi

Tokattan Haber

Yerel kanal Kanal60 Avrupa Stüdyolarında…

Tokattan Haber

Güç birliği için; Platform Çalışmalarına başlandı

Tokattan Haber

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir