Manşet Tokattan

Tokat Ekonomisine 187 Milyonluk Kurban Katkısı

Tokat Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Orhan Şahin 2018 yılı Kurban Bayramı ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Yapmış olduğu açıklamada;  “Yetiştiricilerimizin kurbanlık hayvanları başta İstanbul , Ankara, Kocaeli, Antalya, Bursa illeri olmak üzere 13 farklı ile sevki yapılmıştır. İlimizden bu dönem içinde 10.337 adet büyükbaş ve 9.227 adet küçükbaş hayvan olmak üzere toplam 19.564 adet Kurbanlık hayvanın il dışına sevki gerçekleştirilmiştir. Sevk edilecek kurbanlık hayvanlar sevkten en az iki ay öncesinden İl /İlçe Müdürlüklerimizde görev yapan 110 Veteriner Hekim ve yardımcı sağlık personelimizce salgın hayvan hastalıklarına karşı 3 kez ücretsiz olarak aşılanmış, Kırım Kongo Kanamalı ateşi Hastalığına karşı yine ücretsiz olarak Kenelere karşı ilaçlama yapılmış ve sevk öncesi sağlık taramasından geçirilerek sağlıklı olan hayvanlar il dışına sevk edilmiştir” diyen Şahin sözlerini şöyle sürdürdü.

” İstanbul ili Avrupa yakasına ve Trakya bölgesine sevk edilecek tüm hayvanlardan sevk öncesi Şap hastalığı geçirip geçirmediğinin tespiti amacıyla kan numuneleri alınmakta bunlar Şap Enstitüsüne gönderilmekte uygun olan hayvanların sevk işlemleri gerçekleştirilmektedir. Tokat İl genelinde 2018 Yılı Kurban Bayramı döneminde 9.662 adet Büyükbaş ve 17.631 adet Küçükbaş hayvan olmak üzere toplam 27.293 adet hayvan Kurbanlık olarak kesilmiştir. Kesimler il ve ilçelerimizde bulunan Ruhsatlı Mezbahaneler ve Geçici Kurban Kesim yerlerinde Veteriner Hekimlerimiz kontrolünde gerçekleştirilmiştir. Kesim sonrası Görevli Veteriner Hekimlerimizce hastalık tespiti yapılan 12 Büyükbaş hayvana ait yaklaşık 3 ton et gömülerek imha edilmiştir. Kurban Bayramında ilimizde canlı kg satış fiyatı ortalama sığırda 18 T.L Koyunda 24 T.L olarak gerçekleşmiş olup İl dışına sevki yapılan hayvanların ve il içinde satışı yapılan hayvanların il ekonomisine katkısının yaklaşık 187 milyon liraya yakın olduğu tahmin etmekteyiz. Bu vesile ile tüm vatandaşlarımızın geçmiş Kurban Bayramını tekrar tebrik ediyor, bu süreçte görevlerini bihakkın yerine getiren personelimize teşekkür eder, üreticilerimize bol kazançlı nice bayramlar geçirmelerini dilerim”

 

 

Related posts

Başarısızlık mı dedin?

Tokattan Haber

 CHP’li Durmaz: “Bedelli askerlik eğitimi Tokat’ta verilsin”

Tokattan Haber

Vali Toraman Almus ilçesinde temaslarda bulundu

Tokattan Haber

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir