İlçeler Manşet Niksar Tokattan

Niksar’ın UNESCO Dünya Mirası Adaylık Süreci

Vali Dr. Ömer Toraman, Niksar’ın UNESCO Dünya Miras Listesine girmesi süreci ile ilimizin diğer kültürel miras potansiyelinin ve Tokat’taki mirasın bütünleşik yönetimi ve tanıtımının tartışılacağı programa katıldı.

Tokat Yağıbasan Medresesi’nde düzenlenen program resim sergisi ve müzik dinletisi ile başladı. Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan ve Vali Dr. Ömer Toraman’ın açılış konuşmalarının ardından, UNESCO Dünya Miras listesi adaylık çalışmalarında süreç ve hukuksal altyapısı, Niksar’da yürütülen çalışmalar (2009-2018) ve yapılması gerekenler ile Tokat’ın miras değerleri ve Niksar’ın üstün evrensel değerlerinin tanıtımı yapıldı.

Müteakiben tartışma ve öneriler bölümüne geçilen programda, Niksar’ın UNESCO Dünya Miras Listesi adaylık sürecinde kurumsal işbirlikleri, Niksar’ın alan yönetimi planlanlaması, Tokat’ta Üstün evrensel değere sahip olduğu öngörülen alanlar ve bu alanlara yönelik çalışmalar, Tokat’ın sahip olduğu mirasın bütüncül yönetimi, Tokat’ın sahip olduğu miras hakkında farkındalık yaratacak çalışmaların geleceği konuları ele alındı.

Toplantıya Vali Dr. Ömer Toraman’ın yanı sıra, Tokat Milletvekili Av. Mustafa Arslan, Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Niksar Kaymakamı Selami Kapankaya, Pazar Kaymakamı Ömer Saygılı, Reşadiye Kaymakamı Muhammet İkis, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, İl Jandarma Komutanı V. J. Albay Erdinç İnel, , Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcileri, kurum kuruluş temsilcileri ve davetliler katıldılar.

Related posts

Şeker pancarında hedef 150 bin ton

Tokattan Haber

Devlet Bahçeli’nin Türkiye’de son 16 yılda siyasete yön veren kararları

Tokattan Haber

Tarımsal Yayımcı ve Danışmanlara Mesleki Gelişim Eğitim

Tokattan Haber

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir