Editör'ün Seçtikleri Manşet

Kurtuluş Zaferinin Teminat Belgesi; Lozan Antlaşması Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Şey

Cumhuriyet tarihimiz, kuruluş sürecinden itibaren birçok mücadeleye, birçok zafere ev sahipliği yaptı. Bu zaferlerden biri de şüphesiz 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan Lozan Antlaşması. Kurtuluş Savaşı’nın nişanesi olan bu antlaşma ile tüm dünya Türkiye Cumhuriyeti’ni bağımsız bir ülke olarak tanıdığını kabul ve ilan etmek zorunda kaldı.

Lozan’a kadar neler yaşandı?

Dünya Savaşı sonucu Misak-ı Milli sınırları tehlikeye girdi. İtilaf Devletleri’nin işgallere başlaması, özellikle Yunan kuvvetlerinin 15 Mayıs 1919’da İzmir’e asker çıkartması ülke çapında adeta ulusal bir felaket olarak görüldü. Böylece halk, ülke bütünlüğünü korumak amacıyla Anadolu’da büyük bir direnişe başladı.

Anadolu halkı büyük bir Milli Mücadelede iken Osmanlı İmparatorluğu, I. Dünya Savaşı’nda yenilgi aldığı İtilaf Devletleri ile masaya oturup Sevr Antlaşması’nı imzalamak zorunda kalmıştı

Bu antlaşma açık bir şekilde Osmanlı’yı yok sayıyor, adeta harita üzerinden siliyordu. Fransa’nın başkenti olan Paris’in 3 km batısındaki Sevr şehrinde, 10 Ağustos 1920’de imzalanan antlaşma döneminde, aslında Kurtuluş Savaşı hala devam ediyordu.

Ölü doğan antlaşma; Sevr

Direnişin devam ettiği 1920 yılında Osmanlı tarafından imzalanan Sevr Antlaşması, TBMM tarafından çok sert bir tepkiyle karşılandı. Öyle ki bu antlaşmayı imzalayanlar ve onaylayanlar vatan haini ilan edildiler. Sonuç olarak Anadolu halkının gösterdiği büyük özveri sonucu kazanılan zaferin ardından tamamen rafa kalkan Sevr Antlaşması, yalnızca Osmanlı Mebuslar Meclisi tarafından onaylanmış olması nedeni ile tarihte “ölü doğan antlaşma” olarak anılmaya mahkum oldu.

Mudanya Antlaşması ile sona eren askeri mücadele

Anadolu’daki Türk-Yunan Savaşından Türklerin galip çıkması üzerine 11 Ekim 1922 tarihinde İngilizler ile Mudanya Ateşkes Antlaşması imzalandı. Türklerin zaferini dünyaya duyuran bu antlaşma ile askeri mücadele yerini politik mücadeleye bırakmış oldu.

Related posts

Kadim Durmaz: Yeni eğitim sorunlarla başlıyor

Tokattan Haber

Yoksulluk sınırı 6.198 Lira…

Tokattan Haber

Hayvanların hakları için “TAMAM!”

Tokattan Haber

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir