Ekonomi Manşet Tokattan

% 30 hibe düve alım destekleme listeleri belli oldu

Hayvancılığın Desteklenmesi Hakkında Bakanlar Kurulu Kararı (2018/11460) ve uygulama esasları tebliği (2018/21) ile 2018 yılı hayvancılık desteklemeleri resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Bakanlıkça yetiştirici bölgesi olarak belirlenen 30 ilde düve alım desteklemesi yürütülmüş ve Tokat’ta da müracaat eden yetiştiricilere ait işlemler bitirilmiştir.  Düve alım desteklemesi kapsamında belirlenen ırklarda Gebe düve ve boş düve alımlarına Bakanlığın belirlediği fiyat üzerinden % 30 hibe uygulaması yapılacaktır. 20 baş ile 100 baş arasında kombine ve etçi ırklar ile yapılacak düve alımlarına %30 hibe uygulaması gerçekleştirilecektir. Destekleme kapsamında; Simental, Kırmızı/siyah Angus, Hereford, Limuzin, Şarole, ve Belçika mavisi ırklarında yapılacak düve alımları konusundaki hayvan alımı yatırımlarını kapsamaktadır.

Bu kapsamda müracaat eden tüm yetiştiricilerin müracaatları onaylanmıştır.  Düve alımı yapmak isteyen 38 yetiştiriciye için 1615 hayvanda destekleme uygulaması yapılacak olup Tokat hayvancılığının geliştirilmesine büyük katkı sağlayacağını düşünülmektedir.

Yetiştiricilerin destekleme işlemleri için başvurdukları İl ve İlçe Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekmektedir.

Gebe ve boş düve temini noktasında düvelerin alınabileceği yerler;

Hastalıktan Ari işletmeler

Düve yetiştirici merkezleri

TİGEM

Tarım Kredi Kooperatif (TKK) iştirakleri

Damızlık Yetiştirici/Üretici örgütleri merkez birlikleri kendi ortak/üyeleri için

Süt Üreticileri Birliği

Konu ile ilgili açıklama yapan İl Müdürü V. Ümit OK Tokat’ta hayvancılığın daha da ileriye götürülmesi amacıyla faaliyetler yürüttüklerini, düve alım desteklemesinin ilimiz için bir fırsat olduğunun altını çizerek üreticilerimizin azami oranda faydalanmaları için gayret gösterdiklerini belirtti. Projesi onaylanan hak sahibi yetiştiricilere alacağı hayvanlar için şimdiden hayırlı olmasını kuracakları işletmelerin bol kazançlı olması temennisinde bulundu.

Related posts

Turhal Şeker Fabrikası’nda işçilere şok

Tokattan Haber

Sevgi İncitmez Projesi’nin proje toplantısı yapıldı

Tokattan Haber

Kültür Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a ziyaret

Tokattan Haber

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir