Manşet Yurt

‘Düğünde Gelen Takılar, Kim Takarsa Taksın Gelinin’

Yargıtay Noktayı Koydu: ‘Düğünde Gelen Takılar, Kim Takarsa Taksın Gelinin’

Yargıtay, eşler arasında tartışmalara konu olan düğün takıları hakkında emsal bir karar verdi ve noktayı koydu. Karara göre aksi yönde bir anlaşma olmadığı sürece düğünde geline ve damada takılan ziynet eşyaları ve paralar boşanma durumunda kadının olacak.

Bursa’da boşandığı eski eşine dava açan bir kadın, düğünde takılan altınların kendisine iade edilmesini istedi ancak mahkeme bunu eski kararlar ışığında kısmen kabul etti.

Yargıtay 3. Hukuk Dairesi temyizde, düğün sırasında takılan ziynet eşyalarının, kim tarafından, kime takılırsa takılsın, kadına “bağışlanmış” sayılacağına karar verdi ve “kadına aittir” dedi.

Hürriyet’ten Oya Armutçu’nun haberine göre, boşanma halinde, kadına ya da erkeğe, kayınvalide, hala, dayı kim takarsa taksın “ziynet eşyaları” ve “nakit takı paraları” kadına verilecek.

“Aksi bir anlaşma olmadığı takdirde”

Ortak içtihatı paylaşan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Uğur Gençcan, “Düğünde takılan ‘ziynet eşyası’ ve ‘takı paraları’ hangi eşe takılırsa takılsın aksine bir anlaşma ya da örf ve adet kuralı olmadığı takdirde kadına ait sayılır. Yargıtay 2, 3, 6, 8. Hukuk ve HGK ortak içtihadı” değerlendirmesi yaptı.

Yargıtay’ın eski kararında, erkeğe takılan takılar erkeğin “kişisel malı”, kadına takılanlar da kadının “kişisel malı” sayılıyordu.

Aile mahkemelerinde bir süredir boşanma aşamasında açılan ziynet eşyaları ve takı paralarının iadesi davalarında, “Takı kime takılmışsa onundur. Kocaya takılmışsa, kocanındır” şeklinde kararlar çıkıyordu.

 

Kaynak: Onedio

 

Related posts

Kenevir ekimine Kanada ve İngilizlerden özel ilgi…

Tokattan Haber

ABD’den Türkiye’ye S-400 Tehdidi: ‘Düşmanlarımıza Karşı Uygulanan Yaptırımları Getiririz’

Tokattan Haber

‘Uğruna’ binlerce ağacın kesildiği üçüncü köprü için bakandan ‘çevreci’ savunma

Tokattan Haber

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir