Ekonomi Manşet Tokattan

Şeker Fabrikalarında işçi sürgünü başladı!

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi kararının ardından fabrikalardaki işçi sürgünlerini ve çalışanların durumunu yakından takip ediyor.

Şeker Fabrikası çalışanlarıyla ilgili açıklama yapan Durmaz; “Fabrikalarda çalışanların durumunun ne olacağı konusundaki belirsizlik devam ederken bazı fabrikalarda sürgünler yaşanmaya başladı bile. En son işçileri fabrika binasına bile almayan yetkililer bugün işçi kıyımı için harekete geçtiler. Özelleştirme kararı ile yangından mal kaçırır gibi satışa çıkarılan şeker fabrikalarından birisi olan Kayseri Şeker Fabrikasının satın aldığı Turhal Şeker Fabrikasında çok sayıda işçinin görev yeri değişti. İçiler fabrika binasına bile sokulmadı”  dedi.

“Önce Sendikalı İşçiler Gönderildi”

Hükümetin “ fabrika özelleşirse kimse mağdur olmayacak, işçilerin haklarını koruyacağız” sözünü hatırlatan Durmaz; “özelleştirme kararı alınırken verilen sözlerin hiç biri tutulmadı, işçiler 30 yıldır çalıştıkları ekmek kapısından bir gecede kovuldular. Özelleşen 14 Şeker Fabrikasında bulunan 169 mühendisin durumunun ne olacağı da henüz belli değil! Kayseri’den 20 Mühendis getirileceği haberleri var, Turhal’da yaşayıp, hayatını düzenini kurmuş, işçilerin, mühendislerin gelecekleri belirsiz ve umutsuz! Turhal esnafı, çiftçisi, nakliyecisi, besicisi, geleceksizlik ve karamsarlık içinde!” diyen Durmaz sözlerini şöyle sürdürdü.

“78 Bin Şeker Pancarı çiftçisi henüz yaşayacakları mağduriyetin farkında değil, Turhal’ın küçük esnafı, sanatkârı, besicisi, nakliyecisi karamsarlık ve geleceksizlik içindedir. İşçilerin haklarının korunduğu da yok! Turhal Şeker Fabrikasında önce Sendikalı işçilerin ilişiği kesildi. Bu fabrikalar özelleşirse herkes kaybeder demiştik! Şimdiden kaybetmeye başladık! “

Turhal şeker fabrikası yok pahasına satıldı

Turhal Şeker Fabrikası 2016-2017 kampanya döneminde 848 bin ton şeker Pancarı işlendi, 374 milyon TL tutarında 113 bin ton şeker üretildi.

  1. 628.000 milyon tutarında 33 bin ton melas, 28. 611.520 milyon tutarında 204.368 ton küspe üretildi.

Bir yılda 420. 239.520 TL ciro yapan Turhal Şeker fabrikamız 569 milyona, 612 000 metre kare arazi ile yok pahasına satıldı!

Devletimiz Şeker Fabrikasını kurarken o zamanların nahiyesi Turhal’a arazisini bağışlayan dedelerimizin bu satışla kemikleri sızlıyor.

Üreten ve bu kadar yüksek ciro yapan bir fabrikayı özelleştirmek neden?

Türkiye de satışı yapılan fabrikalardan sadece Turhal’ın acele ile satışının onaylanması da manidar?

Turhal bu özelleştirme sebebiyle uzun vadede çok şey kaybedecek, Türkiye çok şey kaybedecek!

İlgili Yazılar

Tokat’ta ‘Uluslararası İşletme ve Ekonomide Güncel Sorunlar’ Konferansı

Tokattan Haber

Teneffüs Değil, Uyarı Zili Çalıyor! Türkiye Eğitime Katılımda ve Eşitsizlikte OECD Sonuncusu

Tokattan Haber

O şebekeleri bulup, tespit edip, yok edeceğiz

Tokattan Haber

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir