Manşet Tokattan

Kadim Durmaz’dan basın açıklaması

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz’ın Atatürk’ün Tokat’a gelişinin 99. yıl dönümü sebebiyle yapmış olduğu basın açıklaması

“Milletin Bağımsızlığını Yine Milletin Azim ve Kararlılığı Kurtaracaktır”

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk Anadolu’nun her köşesinde bağımsızlık meşalesini taşıyarak, tüm Anadolu halkına umut olmuştur.

Mustafa Kemal Paşa, tam bağımsızlıktan yoksun bir milletin, tarihin sayfalarında kaybolmaya, yok olmaya mahkûm olduğunu bildiği için, bu halka, yurduna saldıranlar her kim olursa olsun onların karşısında dik durmanın gerekliğini anlatmış, vatanın her karış toprağında bu bağımsızlık meşalesini dolaştırmıştır.

26 Haziran tarihinde Tokat’a gelen Mustafa Kemal Atatürk, Tokat’ın girişinde hırkası yırtık, ama yüreği, duruşu dimdik bir halk tarafından karşılandı ve Tokat halkına şu sözlerle seslendi;

“Tarih, bize vatan uğrunda canını, malını, esirgemeyen milletlerin asla ölmediklerini, hala yaşadıklarını göstermektedir. Ben hayatımı hiçbir zaman milletimizden üstün görmedim ve görmeyeceğim. Her an memleket için şerefimle ölmeye hazırım”

Büyük önder, bağımsızlık ateşinin buralara kadar geldiğini bilmiyordu, ama Tokat halkı ulusun onuru ve bağımsızlığı için Atasının yanında olma kararlılığıyla oradaydı. 7 den 70 e bağımsızlık mücadelesi veren, o günlerin cesur ve kararlı kenti Tokat’ın bugün de aynı inançla Cumhuriyete ve milli değerlerimize sahip çıkacağına olan inancım tamdır.

Bu duygu ve düşüncelerle Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Tokat’a gelişi ve güzel şehrimizi şereflendirmesin 99. Yıldönümünde başta Atamızı, Silah Arkadaşlarını,  İstiklal Savaşını başlatan heyette karargâh subayı olan hemşerimiz Mustafa Vasfi Süsoy’u rahmet ve minnetle anıyorum.

 

 

Related posts

Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi

Tokattan Haber

ABD’den Türkiye’ye S-400 Tehdidi: ‘Düşmanlarımıza Karşı Uygulanan Yaptırımları Getiririz’

Tokattan Haber

Niksar’da deprem öncü işaretleri izleme istasyonu kuruldu

Tokattan Haber

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir