Köşe Yazıları Manşet

CHP Tokat İl Teşkilatı Yeniden Yapılandırılmalıdır.

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri bitti.

9 ay sonra da yerel seçimler var.

Soru şu. Tokat CHP teşkilatı bu yerel seçimler için ne yapmayı planlıyor?

Bunu yanıtlamak için kahin olmaya gerek yok.

CHP’deki mevcut durumu ve bugüne kadarki performanslarını tarafsız bir bakış açısıyla değerlendirdiğinizde arzu ettikleri düzeyde başarılı olamayacakları çok açık.

Uzun yıllardır Tokat CHP teşkilatında, ilçeler de dahil yeni ve köklü bir yapılanmaya gidilmesinin gerekliliği tartışmasız ortadadır.

Bu gerekliliği ortaya koyarken Sayın İnce’nin yakaladığı ve çok da abartılmaması gereken ivme ile partinin izlediği siyaseti ayrı tutmamız gerektiğini hatırdan çıkarmamamız gerekmektedir.

Diğer il teşkilatlarının nasıl olduğu hakkında bir değerlendirme yapabilecek düzeyde bilgiye sahip değilim ama Tokat CHP il teşkilatının baştan aşağıya yeniden yapılanması gerektiği artık Bekraşi sırrı olmaktan çıkmıştır.

CHP Tokat il teşkilatı artık paslanmıştır, hareket edemez haldedir ve yenilenmesi zorunlu hale gelmiştir.

CHP Tokat il teşkilatı, böyle bir dertleri, çabaları oldu mu hiç tanık olmadım ama eğer olduysa bile, tüm organlarıyla kendilerini anlatma zorluğu yaşamaktadırlar. Bugün Tokat’ta AKP mahallelerinden söz edebiliriz ancak CHP mahallerinden söz edemeyiz.  Yani CHP tüm mahallerde neredeyse görünmez hale gelmiştir.

Geçmiş yıllarda görüştüğüm il başkanları Tokat CHP’nin kemikleşmiş bir oyu olduğundan ve bunun üstüne çıkılamayacağından dem vururlardı.

Şimdi de öyle midir bilinmez ama Tokat CHP il başkanlığını üstlenen kadroların, Türkiye’deki siyasal gerçeklerin matematiksel analizlerden farklı olduğunun ayırdına varmaları gerekmektedir.

Bunun en büyük kanıtı MHP’dir; Katılırsınız ya da katılmazsınız, beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz, düne kadar AKP’ye oldukça uzak olan bu parti, seçimlerden AKP’nin kolalisyon ortağı olarak çıkmıştır.

CHP’nin oy oranlarını artıramadığı ya da arzuladığı başarıyı yakalayamadığına yönelik çok sayıda mazeret veya neden ileri sürebiliriz.

Ama Tokat ölçeğinde iki konu var ki CHP’nin başarısızlığında kilit rol oynamaktadır.

Bunlardan birisi Tokat CHP il teşkilatının düşük performansı, ikincisi de partinin sağa ya da sola bakan yüzü olmak gibi bir ikileme düşmüş olmasıdır. (CHP’nin Tokat’ta bir Alevi partisi olduğu yönünde ki iddialar ise araştırılması gereken ayrı bir konudur)

Bu iki sorunun da CHP’ye yarar getirmediği ortadadır. CHP ne soldakilerle, ne de sağdaklilerle birleşerek arzuladığı sonucu elde edemez.

CHP başarılı olmak istiyorsa Tokat özelinde il teşkilatını tüm organlarıyla tamamen yenilemeli, il teşkilatında tüm organlarıyla zihinsel bir inovasyon yaratmalı, daha ileriye dönük, daha çağdaş, işçiyi, memuru, köylüyü, esnafı, fakiri, kırsalı kapsayan daha halkçı politikalar izlemelidir.

Elbette CHP’nin ülke genelinde izleyeceği politikalarına CHP kurmayları ve merkezi karar verecektir.

Ancak bu kararları verirken, CHP’nin yerel teşkilatlarının,  saptadıkları politikaları destekleyecek ve halka anlatacak düzeyde olup olmadığını ortaya çıkarmaları gerekmektedir.

Tokat CHP özelinde söylemeliyim ki, Tokat CHP il teşkilatı, kadın kolları ve gençlik kolları, CHP’nin söylemlerini il genelinde yaygınlaştıracak kadrolara sahip değildir.

Örneğin bu seçimlerde; İnce’nin yereldeki etkisi, meydanda duyulan, Kılıçdaroğlu’nun etkisi de STK temsilcileriyle yaptığı toplantılar kadardı.

Siz hiç CHP Tokat İl Başkanı’nı, Kadın Kolları Başkanı’nı ya da Gençlik Kolları Başkanı’nı bir mahallede veya çeşitli vesilelerle farklı mekanlarda toplantılar yaptıklarına tanık oldunuz mu?

Bugün Tokat CHP’de yaşananların özeti; “ilgililerin bilgisizliği, bilgililerin de ilgisizliğidir.”

CHP genel merkezi, gerek Tokat’taki, gerekse ülkedeki varlığına pozitif bir katkı yapılmasını istiyorsa, buna önce Tokat CHP il teşkilatında köklü ve yeni bir değişimle başlamalı, yıllardır bu partinin içinde olan, yıllardır milletvekilliliğine adaylığını koyan, genel başkan ya da parti ileri gelenleriyle fotoğraf çektirme yarışına giren, kerameti kendinden menkul sözde partililere bir çeki düzen verilmesini, sağlamalı ve oluşturacağı “bilgili ve birleştirici” kadrolarla başarı aramalıdır.

 

 

 

Related posts

İnsanı ve şehri güzelleştirmek…

Tokattan Haber

Niksar’da TOKİ konutları yükselmeye devam ediyor

Tokattan Haber

‘Çok hassassız’ diyen hükümetin cinsel istismar karnesi kırık dolu

Tokattan Haber

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir