Editör'ün Seçtikleri Tokattan

Tokatlı Balkan Türklerinden Sert Kınama

Tokatlı Balkan Türklerinden Ak Partili Vekil Adayına Sert Kınama

Tokat Balkan Türkleri Dernek Başkanı Yavuz Cemil Erdem, Ak Parti Yalova Milletvekili Adayı Meliha Akyol’un “kendisini ifade edemeyen ezik insanlar” tanımını kınayan bir basın açıklaması yayınladı.

Aynı zamanda Rumeli Balkan Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği de yapan Tokat Balkan Türkleri Dernek Başkanı Yavuz Cemil Erdem, yaptığı yazılı açıklama ile Ak Parti Yalova Milletvekili Adayı Meliha Akyol’u sarf ettiği cümleler dolayısıyla kınadıklarını belirtti. Erdem tarafından yapılan yazılı açıklamanın tam metni şöyle oldu:

“Osmanlı İmparatorluğunun Balkan Savaşlarını kaybetmesi sonucu ezan-ı muhammedi-yi götürdüğümüz, Türk vatanı bildiğimiz, Rumeli-i Şahane’den yani Balkanlar’dan ana vatanımıza göç ettik. Bu göç süreci bir yüzyıl boyunca tamamlanana kadar öldürüldük, aç bırakıldık, Kuran’ımız yasaklandı, camilerimiz yıkıldı, ismimiz zorla değiştirildi yine de yılmadık. Sadece evlatlarımız ‘gavura askerlik yapmasın’ diye, ay yıldızlı bayrağımızın altında ‘fikri hür, vicdanı hür’ şekilde yaşasın diye, evimizi barkımızı, ekili toprağımızı bırakıp Anadolu’ya geldik. Anadolu düşman işgaline uğradı; Anadolulu ensar kardeşlerimizle beraber bize kalan son vatanı savunduk. Çok şükür; devletimizin de Cumhuriyetimizin de asli kurucularından olduk. Kısacası bu ülkenin çimentosu olduk. Ne yaşadığımız zulümler, ne de mücadelemiz bizi üzmedi; ta ki düne kadar… Dün, Ak Parti Yalova Milletvekili Adayı Meliha Akyol hanım, Batı Trakyalı hemşerilerimizi “kendisini ifade edemeyen ezik insanlar” olarak tanımlamıştır. Kendisini kınıyoruz! Bugüne kadar Mücahit Bilici’den, Rasim Ozan Kütahyalı’ya birçok eli kalem tutan kişiler Rumeli insanını incitmiştir ve bizler onlara gereken cevabı vermişizdir. Fakat, ilk defa, Devletimizi yönetme iddiasındaki bir siyasi, halkın bir kesimini sosyal sınıf, ırk ve bölge farklılığı gözeterek aşağılamaktadır. Bu kabul edilemez! Hele ki bu Siyasi’nin, Balkanlar coğrafyasına çok değer veren Sayın Cumhurbaşkanımızla aynı partide olması bizi ziyadesiyle üzmüştür. Bugün gerek iktidar, gerek muhalefet partilerinde birçok Rumelili görev alıp göğsümüzü kabartırken bu üzüntümüzün yegane telafisi Milletvekili Adayı Hanım’ın acilen istifa etmesidir. Açıkça görülmektedir ki, bu zihniyet insanımızı bölmektedir ve vekil olarak iyi hizmet vermeyecektir. Öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımızdan ve iktidar partisi yetkililerinden gereğinin yapılmasını arz eder; Ayrıca halkın bir kesimini sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet ve bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılaması nedeniyle, Türk Ceza Kanunu’nun 216. maddesi uyarınca, söz konusu Siyasi’nin cezalandırılması için Savcılarımızı göreve davet ediyoruz. Saygılarımızla Kamuoyuna arz ederiz.”

Kaynak:HaberDiyez

 

Related posts

Eyüp Eroğlu; 2019 yılında hiçbir hizmete zam yapmadık

Tokattan Haber

Uzman değişimi projesi

Tokattan Haber

Sevgi İncitmez Projesi Romanya eğitimleri yapıldı

Tokattan Haber

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir