Editör'ün Seçtikleri Tokattan

CHP’li Durmaz; 24 Haziran’da şeker fabrikalarını geri alacağız!

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz Tokat’ta seçim çalışmalarına devam ediyor. Her ilçede Sivil Toplum Kuruluşlarını, Meslek Odalarını, pazar ve çarşı esnafını ziyaret eden Durmaz,  CHP’nin seçim bildirgesini anlatıyor.

Kadim Durmaz 15 yıllık AKP iktidarı döneminde Tokatlıların hep kaybettiğini belirterek, 15 yıllık AKP iktidarının yarattığı yıkımı anlattı.

Durmaz;  “15 yıllık AKP iktidarı döneminde Tokatlı hep kaybetti, verilen sözler tutulmadı, Tekel Sigara Fabrikası kapatıldı binlerce kişi işsiz kaldı, Tokat’ın can damarlarından bir kesilmiş oldu. İşsizlik, göç gibi bir gerçekliği doğurdu, bugün Tokat en çok göç veren üçüncü il konumundadır. Eğer dumanı tüten fabrikaları kapatırsanız, çiftçiyi üretemez, esnafı siftah yapamaz duruma getirirseniz, insanlarımız çaresizlikten memleketini terk eder! Tokatlı buraları terk ediyor!  Seçim çalışmalarında bizzat görüyoruz, gençlerimiz kahvehanelerde zaman öldürüyor, hepsi bir iş kapısı bekliyor. Bugün ülkemizde genç işsizlik %20’lerde, AKP iktidarı umutsuz bir nesil yarattı! “ dedi.

Fabrikalar değerinin altında satıldı

“Şeker Fabrikalarını özelleştirmek vatana ihanettir. Şeker fabrikalarının özelleştirilmemesi için aylardır mücadele ettik. Ülke genelinde ki tüm şeker fabrikalarını ziyaret edip geçimini bu fabrikalardan sağlayan şeker işçileri, esnaflar, üreticiler, nakliyeciler ve sanayicilerle bir araya geldik. 24 Şeker fabrikası önünde basın açıklaması yaptık. Şeker Vatandır, Vatan Satılmaz dedik. Turhal Şeker Fabrikası 2011 yılında günümüz parasıyla 834 Milyon TL’ye satılmış ve satışı Danıştay tarafından iptal edilmişti. 16 Nisan Pazartesi günü yapılan ihaleyle 569 Milyon TL’ye satıldı. Tokat’ın en önemli ekonomik varlıklarından bir olan Turhal şekeri satmak, Tokat’ın can damarlarından birini daha koparmak demektir. Sayın Erdoğan’ın kahvehane projesi boşa değil, yarattıkları işsizler ordusu kahvehanelerde toplanacak!”

Binlerce işçi, 78 bin pancar ekicisi işsiz kalacak!

Kadim Durmaz,   binlerce işçinin, 78 bin pancar ekicisinin, nakliyecinin, esnafın, çiftçinin, sanayicinin işsiz kalacacağını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü.

“ Tıpkı sigara fabrikasında olduğu gibi, fabrika kapanmayacak diyorlar. Ama bu halk artık sözlere inanmıyor! Sigara fabrikası kapandı 45 bin tütün üreticisi ekmeğinden oldu. Sigara Fabrikasının kapısında ‘hurdanız değerinde alınır’ yazısını gördükçe içimiz yanıyor!

24 Haziran’da şeker fabrikalarını geri alacağız!

“24 Haziran herkes için bir umut ışığıdır. Ülkemizi bu karanlığa sürükleyenler 24 Haziranda gidecekler! Şeker Fabrikalarına CHP iktidarı sahip çıkacak! Cumhuriyet Halk Partisinin iktidarında umutlu bir gelecek hepimizi bekliyor!” diyen Kadim Durmaz,  “Şeker Fabrikalarını geri alacağız, İşçi sendikalarını fabrikalara ortak ederek yönetime dâhil edeceğiz. Şeker Pancarı üretimini arttıracağız. Gıda fazlası şekeri akaryakıtla harmanlayarak enerji ithalatını azaltacağız! Halk sağlığını Nişasta Bazlı Şeker üreticilerine teslim etmeyeceğiz! Yerli Pancar şekerini destekleyeceğiz. NBŞ üretimini sınırlayıp, kaçak üretimi cezaya tabi tutacağız. Kooperatifleri güçlendireceğiz!” dedi.

 

 

İlgili Yazılar

Vali Toraman’dan Sanayi Siteleri Genel Müdürüne ziyaret

Tokattan Haber

Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi

Tokattan Haber

AK Partililere…

Tokattan Haber

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir